V Francii začaly oficiálně povánoční výprodeje. 2. středu v lednu, tedy dnes, 9., na Francouze poměrně brzo ráno, v 8:00.
Od včerejšího odpoledne měly téměř všechyn obchody s oblečením zavřeno a připravovaly se na tu velkou událost. Data výprodejů a slev vyhalšují pro jednotlivé departementy prefektové, a mohou trvat maximálně 6 týdnů. V Paříži si tak například zanakupujete zalevno až do 16.února 2008. Pak budete muset čekat na další výprodeje až do léta.
Slevy se zatím pohybují v rozmezí od 20% do 50%, ve většině obchodů jsou ale zároveň i nové kolekce, proto ne vše, co si vyberete, musí být ve slevě. Na druhou stranu, podle paní Anny, majitelky našeho bytu, ke konci slevového období většinou přichází větší slevy - někdy až 70 nebo 80%. Máte-li ale menší velikosti oblečení (36,38) a velmi oblíbenou dívčí velikost bot (38), nemůžete si většinou dovolit tak dlouho čekat.
Pokud můžu soudit, žádné velké fronty se ráno před obchody nekonaly, ještě kolem oběda vypadala rue de Rennes (jedna z ne tak drahých shopping streets) jako kdykoliv jindy. Nápor na obchody začíná až tak kolem třetí hodiny, a po půl páté už se čekají fronty na všechno - kabinky, pokladny, zrcadla. Na ulicích i v obchodech to vře, lidé se strkají a začínají být nervózní. Aspoň tak vypadal první den.
09.01.08
SLEVY!!!
Posted by
Unknown
0
comments
07.12.07
Ingrid Betancourt: 5 let a dost?
Druhé nejskloňovanější jméno ve francouzským médiích (po Sarkozym, pochopitelně) -- nebo by alespoň bylo, kdyby se ve francouzštině skloňovalo.
Francouzsko-kolumbijská kandidátka ve volbách 2002 na kolumbijského prezidenta Ingrid Betancourt (mj. absolventka Sciences PO) byla unesena při cestě v rámci předvolební kampaně v Kolumbiji v únoru 2002 kolumbijskými povstalci ze skupiny FARC.
O rok a půl později si Francouzi, ve snaze Ingrid zachránit, znepřátelili Brazílii i Kolumbiji, když na jejich území poslali vojenskou jednotku s úkolem Ingrid osvobodit.
Po několika dnech jednání a vysvětlování (ke kterému Francouzi nepřistupovali příliš nadšeně) jednotka opustila jižní Ameriku aniž by Ingrid zachránila.
Během dlouhých 5 let její rodina bojuje o její záchranu. Před rokem byl nalezen mrtvý jiný franko-kolumbijský zajatec FARCu, který byl unesen rok před Ingrid.
Čím je tedy najednou případ tak zajímavý?
V květnu 2007 se podařilo uprchnout jednomu ze zajatců FARCu, který do pátrání po Ingrid vnesl nové informace o možném místě, kde je držená. Také potvrdil, že se 5x bezúspěšně pokusila o útěk.
30. listopadu kolumbijské autority zveřejnily video (důkaz života - preuve (f) de la vie), na kterém je Ingrid Betancourt - nezdravě vyhublá, s hlavou skloněnou, v otrhaných šatech, s vlasy dlouhými k pasu.
Navíc, prezident Sarkozy chce prokázat svou údernost a dělá vše pro to, aby Ingrid mohla strávit Vánoce s rodinou.
Vystoupil proto s projevem, titulkovaným do španělštiny, ve kterém se obrací přímo na vůdce FARCu, apeluje na jeho svědomí a upozorňuje ho, že jedině propuštění Ingrid mu může pomoci dosáhnout jeho požadavků, nikoliv její držení.
Krok na evropské diplomatické poměry poněkud nevšední, vyznívající jako zoufalá prosba, která, nebude-li vyslušena, může pošramotit drsňáckou tvář Sarkozyho ve světě.
V každém případě, FARC Sarkozymu v internetovém komuniké oznámil, že výměna je výměna, propuštění Ingrid tedy nepřipadá v úvahu bez toho, aniž by byli propuštění členové FARC věznění v Kolumbii.
Na další vývoj si budeme muset ještě počkat. Do Vánoc nás čeká minimálně rořešení toho, jak dopadne pověst Sarkozyho - bude z něj "nadaný vyjednávač" nebo "ubohý přemlouvač"? Uvidíme 24. prosince.
Obrázky jsou z webů:
NextBuzz.net
LeFigaro.fr
Posted by
Unknown
0
comments
06.12.07
Versailles ve stříbře

21.listopadu 2007 - 9.března 2008
Královské komnaty Versailles jsou přes zimu vybaveny stříbrným nábytkem, zatemněné, osvětlené jen plápolajícím světlem svíček. Provozovatel ze snaží vyrovnat to, že sochy už jsou dávno zazimovány a ani květin v zahradě příliš mnoho nenajdete, vyzdobil proto alespoň komnaty nádherným, vánočně ladícím nábytkem.
Máte-li cestu do Paříže, prohlídka sbírky stříbrného nábytku z celé Evropy je skutečnou nutností.
Za vstup zaplatíte 15 eur, pro ty, kteří vlastní kartu Imagine R, je vstup o víkendech a cesta do Versailles zdarma. Prohlídka ale stojí za každý cent z oněch 15 eur.
Odkaz na stránky Versailles zde
Odkaz na výstavu zde.
Posted by
Unknown
4
comments
27.11.07
Na předměstích Paříže to žije!
V neděli po páte odpolední na severním předměstí Paříže - Villiers-le-Bel srazil hlídkující policejní vůz kradený motocykl, který řídili Moushin a Larami, 15 a 16 let. Chlapci bez příleb na motocyklu se před policejním vozem objevili nečekaně, z vedlejší ulice a ve vysoké rychlosti. Policisté již nemohli srážce zabránit. (pozn. smrti způsobené za účasti policistů se ve francouzštině říká bavure (f) policiere, nebo jenom bavure)
Po chvíli se na místě objevil vyšetřující komisař, kterého zbila (passer a tabac) skupina místních mladíků, vážně mu poranila obličej a komisař skončil v nemocnici.
Během nedělní noci asi 50-100 mladíků stačilo na severním předměstí zranit ještě 8 policistů a jednoho požárníka (pozn.: francouzsky pompier (m), ve Francii je ale pompier přivoláván i při zdravotních obtížích, jedná se tedy spíše o výraz vystihující záchranáře-zdravotníka). Zároveň shořelo kolem 60 aut, několik popelnic, jeden McDonald a byly vymláceny výlohy Hondy a Peugeotu.
Během pondělní noci bylo zraněno dalších 80 policistů, z toho 8 těžce. Spálena další auta a podpálena místní knihovna a mateřská škola.
Jeden z místních podnikatelů, prodejce aut, kterému shořel celý obchod, neví, jestli bude moci začít znovu podnikat. Zaměstnával 30 místních obyvatel.
Nepokoje se navíc přenesly do dalších částí regionu Val-de-Oise.
Celá Francie se teď s obavou dívá na Val-de-Oise, prozatimní situace totiž připomíná 2 roky staré vytržnosti, které se rošířily na celou Francii a při nichž shořelo na 1000 automobilů. I tehdy byla záminkou smrt dvou mladíků z předměstí, kteří se, pronásledovaní policisty, schovali do trafo stanice, kde byli zabiti elektrickým proudem.
Stejně jako tehdy, lidé z předměstí vrhají vinu na policisty. Nicméně, právě rodiny obou mladíků vyzvaly ke klidu a uctění jejich památky.
Příčiny a následky
Nepokoje jsou především ale vyjádřením hněvu mladých lidí z předměstí, kteří často nemají peníze ani práci, a to především proto, že jsou nevzdělaní, nemluví francouzsky bez přízvuku a jejich jména, stejně jako vzhled, nesou stopy přistěhovalectví.
Žádné přesné statistiky o nezaměstnanosti určitých národnostních menšin ve Francii ale neexistují, protože při jakémkoliv průzkumu je zakázáno se na národnost tázaného ptát.
Přesto vláda navrhla, pro snížení diskriminace při přijímání do zaměstnání, tzv. le cv anonyme, tzn. životopis bez udání jména, které často prozrazuje jiný, než francouzský původ žadatele. Nicméně, vzhledem k tomu, že většinou je součástí výběru pohovor, diskriminace je, spíš než potlačena, odsunuta na později.
Protest, nebo vandalství?
Paradoxem proto je, že se tento hněv neobrací vůči vládním a samosprávním zastupitelstvím, proti radnicím, ale proti budovám, které slouží právě místním lidem (školka, knihovna), resp. proti majetku jich samotných (automobily), nebo proti místním podnikatelům, kteří nezřídka zaměstnávají právě místní těžko zaměstnatelné obyvatelstvo (obchody, restaurace, holičství...).
Těžko tedy vidět za těmito akty něco jiného, než bezdůvodné násilí a vandalství, v pondělí navíc doprovázené střelbou z brokovnice, ale i pistolí většího kalibru.
Problém je nicméně, především kvůli rase a původu většiny násilníků, a ostatně většiny obyvatel pařížských severních předměstí, velmi citlivý na jakákoliv řešení.
Lidé zpívají: Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas...Fotky jsou z LeFigaro.fr
Reportáže o násilnostech najdete na TF1
Posted by
Unknown
0
comments
21.11.07
Stávkujeme v Paříži VII: Montparnasse žije
Chcete-li manifestovat na Montparnasssu na přelomu října a listopadu, zamluvte si datum dopředu. Na bulváru Montparnasse, tradičním místu levičáckých kaváren, to vře. Od minulé středy jsme zažili už 3. manifestaci.
Dnes protestovali barmani, trafikanti (buraliste), kuřáci, liberálové, voliči prezidenta Sarkozy, který před volbami sliboval zrušení zákazu kouření na veřejných místech (včetně klubů, barů, čajoven a restaurací) od 1. ledna 2008 (la loi sur l’interdiction de fumer dans les lieux publics).
Narozdíl od včerejších fonctionnaires a cheminots si vybrali kuřáci hezčí počasí.
Buralistes tvrdí, že zákaz kouření jim přinese pokles obratu asi o 30%, což pro většinu z nich bude znamenat konec podnikání. Podle pořadatelů se sešlo 20000 demonstrantů, podle policie 6700.
Těsně za manifestanty jely zelené vozy úklidových služeb (cca 4) a několik zametačů. Otázkou ekonoma pak zůstává, kolik to stojí a kdo to zaplatí?
20.11.07
19.11.07
Stávkujeme v Paříži V: ...a tentokrát všichni
A je to tady, Francouzi si užívají. Po středeční manifestaci pro udržení régimes spéciaux de retraite, kterou si pro zpestření nicnedělání pořádali sami odboráři, proběhla v neděli, za vykřikování hesel Cheminots au boulot (Dopraváci do práce) a Grévistes-egoistes (Stávkaři-egoisti) manifestace proti stávce dopravy a dalších.
Paní: To jste přišel sám?
Pán (na tabuli: Stop stávce) : Ostatní nemohli přijít kvůli stávce.
Aby toho ale náhodou nebylo málo, nejenže stávkuje doprava, včetně TGV (a konečně začalo pršet), nejenže stávkuje EDF (francouzský ČEZ) a GDF (francouzský RWE Transgas), ale zítra bude stávkovat celá francouzská veřejná sféra - počínaje poštami, přes úřady, až po školy (ano, jenom ty státní).
Tentokrát se ale nejedná o slavné régimes spéciaux de retraite (jako v případě RATP, SNCF, TGV, EDF, GDF...), ale o škrty ve stavech francouzských fonctionnaires (snížení o 18-25 tisíc úředníků z celkových 5,2 miliónů), a samozřejmě a jak jinak, o navyšování jejich platů (jejich kupní síla klesla o 6% od roku 2000). 24. hodinová stávka proběhne symbolicky vden schvalování státního rozpočtu pro rok 2008 ve francouzské dolní sněmovně - Assemblée Nationale.
A vzhledem k tomu, že francouzští fonctionnaires jsou kastou váženou, navíc ne tolik nezbytnou, jako zaměstnanci dopravních podniků, můžeme se zřejmě těšit všeobecné podpoře této stávky.
Sarkozy: ...a tentokrát už nemůžu oznámit rozvod, abych odvrátil pozornost ... na druhou stranu můžu oznámit moje....odhalení (během stávky v říjnu, resp. druhý den stávky, oznámil francouzský prezident Sarkozy rozchod se svou manželkou Cecilii)Karikatury jsou ze stránek Web Matin (do kterých jsem se zamilovala, takže čekejte karikatury častěji)
14.11.07
Stávkujeme v Paříži III: Zase jsem je přecenila
No tak to vidíte. Dnes, když jsem ještě spala, začala stávka. Podle včerejších informací mělo metro téměř nejezdit (trafic quasi nul), kromě 1 soupravy z 10 na lince číslo 1 a kompletního provozu na automatizované lince číslo 14.
A dnes? Informace na stránce RATP.fr hovoří takto:
Métro :
Ligne 1 : 2 rames sur 5
Ligne 2 : 1 rame sur 3
Ligne 3 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 3bis : Service non assuré
Ligne 4 : 1 rame sur 3
Ligne 5 : 1 rame sur 10
Ligne 6 : 1 rame sur 4
Ligne 7 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 7bis : 2 rames sur 3
Ligne 8 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 9 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 10 : Service non assuré
Ligne 11 : 1 rame sur 10
Ligne 12 : Service non assuré
Ligne 13 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 14 : Fonctionne normalement
Prorzradím-li vám ještě, že rame,f - vlaková souprava (a jiné věci), je vám jasné, že odbory měly velké oči.
Jet metrem sice zkoušet nebudu, mám ráda prosto k manévrování, ale je jasné, že situace není tak kritická, jak se předpokládalo.
13.11.07
Stávkujeme v Paříži II. A co na to Metro?
Zítra se v Paříži znovu stávkuje, a tentokrát navážno. Informace o RATP linkách zde. Už teď vám ale můžu říct, že vás tam nečeká nic pěkného.
Kdo všechno stávkující podpoří, těžko říct, jak ale říká naše francouzštinářka, kdyby bylo hezky, byla by větší sranda, v dešti se manifestace nikomu dělat nechtějí. A aby taky ano, když nejezdí metro, že.
Zbývá jenom doufat, že se nebude stávkovat měsíc, jako v roce 1995. Krátké video z tehdejší stávky naleznete zde.
Zajímavější ale může být otázka, jaký vliv by měla podobná stávka na dnešní fenomén ve světě tisku - deníky zadarmo - počínaje Metrem, přes Matin Plus až po Direct Soir. Vzhledem k tomu, že jejich hlavní čtenáři jezdí právě metrem, autobusem, RER a vlakem, jejich masivní omezení by mělo mít celkem pochopitelně vliv na výrazný pokles příjmů z reklamy, zatímco platy, energie, nájem a další fixní náklady by zůstaly stejné.
Deníky by měly znovu vyjít ve čtvrtek, jejich vydavatelé tedy věří, že stávka bude mít podobný průběha jako ta říjnová, uvidíme ale, jestli se jejich prognózy splní.
Fotky:
zde
zde
02.11.07
Něco trochu pesimističtejšího o Francii
Tentokráte ne z mé klávesnice...
3/2006,
Občanská společnost
FRANCOUZI NEJSOU NEMOCNÍ EVROPANÉ
Vzpoura nešťastných, či podvedených?
Ladislava Chateau
Studentské bouře ve Francii vyvolaly v našich médiích vlnu úvah a komentářů. Při pátrání po příčinách revolty se většina z nich spokojila s popisem tíživé ekonomické situace mladých lidí. Objevily se i pokusy o hlubší analýzy. V dubnu v Mladé frontě Dnes uveřejnil ekonom Pavel Kohout článek nazvaný Proč Francouzům kapitalismus nevoní; trpí ale tím, čím mnoho dalších. Svědčí o neznalosti francouzské společnosti a její mentality. Je to pohled a l’américaine…
pokračování zde
Závody v jídle? S Francouzem klidně
1) U jídla se nemluví.
2) Mezi sousty se nepije.
3) Všechno to pěkně dojez. A za maminku, za tatínka, za Tomáška, za babičku, za dědečka...
4) Kdo první dojí, je král!...od malička do mě vtloukali rodiče při každé příležitosti.
Verunka byla hodná, když pěkně rychle papkala, hlavně když všechno zpapkala...a když byla první, zasloužila si i čokoládku.
Od mala ve mně viděli talent, ve škole nám k tréninku nechávali krásných 15 minut přestávky, abychom stihli oběd i s polévkou, a tak není divu, že dnes, ve Francii, mě poráží jen další Češi.
Téměř přímý přenos z jednoho mého závodu přináším pod obrázkem.
EV a Já vs. 2 Francouzky
00:00:00 Závod začal.
00:00:23 Startuju se zpožděním, dávala jsem si na hranolky příliš dlouho kečup.
00:00:30 Dávam do pusy první sousto hranolek - příliš velké, abych dohnala ostatní, a hranolky mi uvízla v krku.
00:00:35 Zapíjím hranolku vodou, konečně se uvolňuje, můžu pokračovat v závodu.
00:01:00 EV má snězenou 1/5 oběda. Panikářím.
00:01:01 První Francouzka polyká své první pidi-sousto. Odkládá příbor, ale nevzdává. Vykládá, jak bude trávit nastávající čtecí týden.
00:01:05 Druhá z Francouzek polyká své první sousto. Také odkládá příbor, ale také nevzdává. Pije. Ztrácí kontakt se závodnicemi v čele závodu.
00:01:47 Horlivě napichuji hranolku, která přistává na tácu EV Další zdržení. Beru ji rukou a jím. Snad, když ji polknu vcelku, doženu to zpoždění z napichování.
00:01:59 Mám snězenou 1/4 oběda.
00:02:12 Francouzky diskutují o problematice Evropské ústavy.
00:04:44 EV zbývá na talíři poslední sousto.
00:04:47 EV polyká poslední sousto a zároveň zapíjí vodou. KRÁL! (a nebo ne?)
00:05:11 Krájím zbytek pseudořízku na půlky.
00:05:21 Francouzka si nalévá 4. skleničku vody a pije.
00:05:32 Končím s hlavní jídlem. Rovnám příbory a odkládám ubrousek. KRÁLOVNA!
00:05:47 Začínám jíst dezert.
00:05:55 EV, jistá si svým celkovým vítěstvím, mi nalévá vodu.
00:06:00 EV i já pijeme. Jen jeden doušek, aby jídlo rychleji klouzalo do krku.
00:06:15 První z Francouzek má téměř snězenou polovinu hlavního jídlo.
00:07:28 EV dojídá dezert a vyhrává tak celké prvenství v mezinárodním utkání o Krále obědů. Talíře vymetené, příbory narovnané, tak jak to má být.
00:09:10 Dojídám, druhé místo není špatné. V mezinárodní konkurenci.
00:12:30 Odcházíme od stolu. Jsme po obědě.
00:12:55 Francouzka vzdává a odhazuje příbor na talíř. Žal z nedokončeného závodu zapíjí, jak jinak, sklenicí vody. Amatérka!
Podle dříve odpozorovaného chování francouzských závodníků nyní nastane 5 minut dlouhá pauza na diskuzi, přičemž bude následovat 10 minut dlouhý pokus o pokoření salátu. Ne vždy se zadaří. I přes neúspěch se ale pokračuje další oddechovou pětiminutovkou a poté minimálně 15 minut bude Francouzka bojovat s jogurtem.
00:32:37 Francouzka odkládá lžičku od jogurtu a naposledy zapíjí.
To my s EV už jsme ale dávno doma.
Obrázky ze stránek:
DKimage.com
BBC.co.uk
Dowbrigade
Posted by
Unknown
0
comments
30.10.07
Kolik vyděláme? A kolik vydělají Francouzi?
Pracujeme, abychom vydělali peníze. Studujeme, abychom vydělali více peněz. Pomůže nám to ale vždycky, nebo je někdy jednodušší se prostě přestěhovat?
Asi tušíte, jaká budě odpověď, přesto vás mnohé možná ještě překvapí.
V roce 2006 proběhlo v České republice dobrovolné srovnávání platů absolventů vysokých škol po 5 letech od absolvování magisterského studia. Jedná se tedy o studenty, kteří promovali v roce 2001, resp. 2002.
(pozn. všechny příjmy jsou uváděny ve své hrubé výši)
Příjmy po 5 letech studia a 5 letech praxe
Podle výsledků této studie vydělávají podle smlouvy s hlavním zaměstnavatelem nejvíce studenti VŠE, a to, s tolerancí několika centů, 1200 eur / měsíc. Příjem nad 1000 eur / měsíc po 5 letech od získání diplomu objevují na svém bankovním účtu ještě absolventi ČVUT. Třetí místo obsadila Slezská univerzita s průměrným příjmem absolventa 879 eur / měsíc.
Absolventi Masarykovy ani Karlovy univerzity neprorazili ani do první desítky škol. 5 let po ukončení MU (11. místo) je tak průměrný plat 757 eur / měsíc, absolventi UK (13. místo) si mohou dovolit ještě méně luxusu a na výplatní pásce se jim v průměru objevuje suma 726 eur / měsíčně.
A co to má vše společné s Francií?
Ve Francii, jako v každém sociálně přívětivém státu, je zákonem stanovená minimální mzda (seznam států a jejich státem stanovených minimálních mezd), ve Francii zvaná SMIC (Salaire minimum interprofessionnel de croissance).
Než budete číst dále, přečtěte si ještě jednou platy vyskoškolsky vzdělných osob v České republice po 5 letech praxe.
Po té se pohodlně posaďte a ujistěte se, že je s vámi někdo, kdo vás bude moci křísit, a čtěte dále.
od 1. července 2007 je SMIC stanoven na 8,44 eur za hodinu, což za francouzský pracovní měsíc dělá 1280 eur. Nezpomínejte ovšem, že francouzký pracovní týden má 35 pracovních hodin (oproti českým 40).
Co z toho všeho vyplývá?
Jednodušše řečeno, je lepší uklízet ve Francii, než pracovat na nějaké zodpovědné pozici v České republice.

A to z několika důvodů - nejenže jako uklízeč nemáte žádné starosti, které by z práce přesahovaly do vašeho soukromého životaa - nestane se vám, že přijdete domů a stále řešíte problém z práce. Navíc pracujete o 5 hodin týdně méně, máte tedy o 5 hodin týdně více na vlastní zábavu. Každý rok vaše odbory uspořádají stávku nebo alespoň demonstraci, což znamená několik dalších více méně volných dní, navíc o zábavu máte postaráno. Zákonná dovolená je navíc ve Francii o týden dělší, než v České republice.
Na druhou stranu je potřeba vědět, že náklady na život v Paříži (!!) jsou na úrovni zhruba 144% nákladů na život v Praze. V některém menším francouzském městě ale celkem citelně ušetříte na ubytování - v Paříži se za 2+kk platí od 800 eur / měsíc, např. v Bordeaux seženete podobný byt za 480 eur / měsíc, v Lyonu od 500 eur / měsíc a ve Strasbourgu od 600 eur / měsíc. Dostanete se tak na cca 120% nákladů života v Praze.
Příklad několika dvojic
Ve dvojici, kdy každý vydělává SMIC, se tak dá ve Francii celkem dobře vyžít. Čistý příjem 2000 eur, po zaplacení nájmu zbude 1350 eur, jídlo pro jednoho cca 300 eur za osobu, zbývá tak 750 eur měsíčně na ostatní náklady - telefon, transport, zábava... no neberte to.
Z makroekonomického hlediska - této dvojici zůstává dostatek peněz na konzumaci služeb a zbytných statků, pomáhá tak zaměstnant další dvojice, které pomáhají zaměstnat další dvojice a vytvářet tak zaměstnanost a HDP.
V Praze dvojice se stejným platem (čistého něco kolem 54000 Kč) zaplatí za nájem 13000 Kč, za jídlo každý 3500 Kč, zbude jim tedy 35 000 Kč na telefon, transport, zábavu a ostatní ... což je 1250 eur. Nezpomínejte ale, že tato dvojice má vysokoškolské vzdělání a 5 let praxe, pracuje 40h týdně a má 4 týdny dovolené za rok.
I tato dvojice pomáhá státní ekomice svou další spotřebou, zaměstnává další občany.
A nyní se podívejme na dvojici s minimální mzdou platnou v České republice. Dohromady si vydělají 16000 Kč hrubého, pro optimismus řekněme 14000 čistého. Zaplatí nájem, zřejmě levnější, než dvojice vysokoškoláků, zaplatí jídlo.... a na zábavu a vše ostatní jim nezbude nic.
Zastavuje se spirála, nikdo další pro ně pracovat nemůže, nikoho dalšího nezaměstnají, nic nespotřebují, není pro ně potřeba nic vyrobit. Ekonomika tak nikam dále nepokračuje.
Z mikro i makroekonomického hlediska mi tak francouzský SMIC připadá velmi lákavý ... nedivme se potom, když Francie vítá přechodná opatření omezující otevření trhu práce nově přistoupivším státům a odmítá Evropskou ústavu kvůli obavám z přílivu polských instalatérů (slova naší francouzské francouzštinářky) - jakkoliv s tím nemá Evropská ústava příliš mnoho společného.
Obrázky jsou ze stránek:
Contactphoto.com
ZacJohnson.com
Kettering University
ViewImages.com (1)
ViewImages.com (2)
28.10.07
Telefonujeme ve Francii...
Bez mobilního telefonu ani ránu. A když ve Francii, tak s francouzským číslem. A když s francouzským číslem, tak po prodrání se francouzskou byrokracií. Jak jinak.
Vzhledem k tomu, že jsem neplánovala překročit útratu za mobil 20e měsíčně, už od začátku jsem zavrhla paušály. Jednak ho musíte zařídit alespoň na 12 měsíců (i když v Orange nám tvrdili, že odstěhování se z Francie zpět do ČR je důvodem pro vypovězení paušálu bez smluvní pokuty - neznám ale nikoho, kdo by to vyzkoušel, nezaručuji tedy pravdivost informace), jednak potřebujete RIB (relevé d'identité bancaire - viz. článek o bankách), jednak potřebujete asi milión dalších věcí, včetně Atestation d'hebergement nebo přímo smlouvu na byt, takže když potřebujete číslo, abyste si bydlení našli, pohybujete se trochu v začarovaném kruhu.
Zbývá tedy předplacená karta, za kterou se tady platí - zapomeňte na to, že si, jako u Vodafonu, koupíte SIMku za 400Kč a budete moct 400Kč provolovat.
Navíc, pokud si myslíte, že opatřením si francouzského čísla ušetříte oproti roamingu z České republiky, až na příchozí hovory se velmi mýlíte. Při předplacených službách se cena za SMSku do francouzské sítě pohybuje kolem 10-15 centů, do ČR stojí cca 30 centů. Volání na francouzské číslo vás příjde na neuvěřitelných 43-55 centů za minutu (krát aktuální kurz 26,96 ... ano 11,6-14,82 za minutu hovoru).
Pokud ale plánujete mít ve Francii kamarády, asi vám nic jiného, než si pořídit francouzské číslo, nezbude.
Na výběr máte ze 3 "normálních" operátorů:
Orange alias France Telecom
SFR (alias Vodafone)
Bouygues
A z několika "nenormálních" (asi virtuálních...nebo bez kamených poboček...) .. z nich asi největší je:
Virgin Mobile
Všichni 4 mají zastoupení ve Phone House, 3 "normální" mají po Paříži milióny poboček, Virgin Mobile se kupuje přes internet.
My nakonec zvolily Virgin, především kvůli ceně za SIMkartu - 15 eur s 5 eurovým kreditem oproti 30 eurům u všech klasických operátorů, navíc také z odporu k France Telecomu (France Telecom, to bude něco jako Český Telecom), neschopnosti se vyznat v nabídce SFR a nevyslovitelnosti slova Bouygues.
SIMkarta nám přišla do 3 dnů, jiný Čech si ale objednával paušálovou SIMku s telefonem a už měsíc a 3 telefonáty do Virginu na ni čeká.
Po obdržení SIMkarty nezapomeňte vyplnit formulářík se jménem, adresou a IMEI vašeho telefonu a spolu s kopií pasu nebo občanky poslat zpět operátorovi (většinou v přiložené obálceú - ve Francii, stejně jako v celém západním světě, se totiž i předplacené SIMkarty registrují na jméno (boj s organizovaným zločinem atd.)
Ještě před cestou do Francie si ale uvědomte, že na dvě SIMkarty (českou a francouzskou) budete potřebovat 2 telefony. Vzhledem k tomu, že jsme tady žádný kamenný bazar, jakých je v ČR požehnaně, nenašly, nezbývá pak, než koupit telefon nový, většinou i nový model, který stojí víc, než starší telefon koupený v ČR.
Obrázky jsou ze stránek:
CS4FN.org
Answers.com
Posted by
Unknown
0
comments
Labels: france, komunikace
25.10.07
Prevence a náprava: potenciální hrozba vs. masový vrah (energetické nápoje ve Francii)
V pondělí mi začíná škola v 8:00, následuje maraton až do 19:00 hodin večer. Za účelem neusnout během odpolední hodiny (po obědě zakončeném mousse au chocolat, v přetopené třídě, pěkně zadýchané z předchozích hodin se jen těžko ubráním odpolednímu zdřímnutí) jsem v Monoprix hledala energetický nápoj. Kafe mi nechutná, navíc dlouho trvá, než vychladne atd. Vidina stříbrnomodré plechovky bylo to poslední, co udrželo moje oči otevřené.
Po projítí celého obchodu třikrát jsem hon vzdala, Red Bull zkrátka není. A ani jemu nic podobného.
Énergissante vs. Énergetique
Na hodině se proto snažím zjistit, jak se jmenují zdejší boissons énergissantes (neplést s boissons énergetiques, které obsahují ionty a slouží k doplnění minerálů při sportování). Francouzi na mě koukají jako na vraha, nebo alespoň drogového dealera. Za chvíli pochopím proč - energetické nápoje typu Red Bull (tj, na bázi taurinu) jsou od roku 2003 ve Francii zakázané. (navíc také v Dánsku a Norsku, nově povolené však v Kanadě).
Podle AFSSA (Agence francaise de securite sanitaire des aliments) jsou dlouhodobé účinky taurinu nejasné, a proto, z preventivních důvodů, bude konzumace energetických nápojů na bázi taurinu zakázána.
Ministerstvo zdravotnictví varuje: Red Bull zabíjí
Nejcitovanějším případem fatálně negativního dopadu na zdraví při požití Red Bullu je smrt irského mladíka (18 let), který po vypití 4 Red Bullů hrál basketbal, načež jeho srdce selhalo a zemřel. Vina Red Bullu nebyla nikdy prokázána a jen těžko říct, zda by se podobná věc Irovi nestala, kdyby hrál basketbal po 4 hrncích kávy.
Evropská komise zpochybnila rozhodnutí Francouzské agentury pro nezávadnost potravin, to bylo ale nakonec potvrzeno Evropským soudním dvorem.
Lobbying a zase lobbying: Red Bull by měl vyměnit marketingového ředitele
Logiku preventivního rozhodnutí jen těžko pochopit. Studie nezpochybnitelně prokazují negativní a smrtelné následky kouření tabákových výrobků, a to nejen pro kuřáky, ale také pro jejich okolí. Neopatrná jízda automobilem způsobuje smrt miliónů lidí na celém světě, požívání alkoholu ničí zdraví od nepaměti a přejídání, u dětí a dospělích, zvyšuje rizika infarktu a všech možných druhů rakovin, především zažívacího ústrojí. Přesto je preventivně nezakazujeme.
Red Bull, který může mít při zvýšené a neuvážené konzumaci v kombinaci s fyzickou aktivitou možná zabít, ten ovšem musí z regálů zmizet.
Holt jen těžko se bojuje s lobbyisty tabákových společností, naopak Red Bull možná ani nětušil, že by měl lobbyistu najmout. Hlavní poučení z celé absurdnosti by tedy pro Red Bull mělo být: reklama není vše, PR má dnes větší cenu. A neuvědomuje-li si to váš marketingový ředitel pro oblast zahrnující Francii, mělo by personální oddělení vzít záležitost pevně do rukou.
Peníze vybrané na spotřebních daních na tabákové výrobky sice ani zdaleka neporkývají náklady na léčbu aktivních a pasivních kuřáků, pěkně ale zvyšují příjmovou stránku rozpočtu. A výdaje na léčení následků tábákových výrobků by se stejně potáhly několik let po té, co by byly tabákové výrobky zakázány, takže přínos ekonomický veškerý žádný. Navíc jsou to právě cigarety obsahující nikotin, které vytvářejí u lidí závislost, a tak by se vláda, která by si dovolila zakázat cigarety (nehledě na to, že by se rozpadla po té, co by se psychicky zhroutilo několik jejích ministrů) setkala (a ve Francii obzvlášť) s demonstracemi a stávkami a nevolí občanů, že by jen těžko kdy obhájila svou pozici.
A tak je třeba si zvyknout na podivnosti politiky a naučit se holt pít kafe.
Více informací o Red Bullu a Francii:
Raging Bull: Health warnings over popular energy drink being brushed off?
French ban on Red Bull (drink) upheld by European Court
Obrázky jsou ze stránek:
BecomeNatural.com
TalkToFrank.com
SelfHack.com
Posted by
Unknown
0
comments
12.10.07
Výhled na Paříž nejen z Eiffelovky: Tour Montparnasse
Na první pohled hnusná budova s kouřovými okny. V Lonely Planet se říká, že to je nejlepší místo na pozorování Paříže z výšky, a to především z toho důvodu, že vám nezavazí ve výhledu a nehyzdí případné fotky.
Very ugly on the first sight, not much prettier on second one. In Lonely Planet it is said to be the best place to oversee Paris as this is the only place from which you can not actually see it.
2007_09_23 Tour Montparnas
Hlavní atrakcí věže je výhled na Paříž. Kochat se můžete z otevřené terasy, i z uzavřeného patra pod ní.
The main attraction of the Tower is the vies of the city, if the weather is good, you can enjoy it from the terrace, or from behind the windows few levels lower.
Narozdíl od jiných vyhlídkových míst ale není Tour Montparnassee takto jednoúčelová. Během prohlídky si můžete v klidu sednout a dát si kafe v kavárně pod střechou Tour Montparnasse, udělat si několik znalostních kvízů o Paříži, koupit si suvenýr, podívat se na film o Paříži, nebo jiných vysokých věžích ve světě.
There is another significant advantage of Tour Montparnasse in comparison with other viewing points in Paris - there is a cafe, souvenir shop, lot of quiz of Paris spots, ancient pictures of Paris, movies about the Paris and movies about other significant tower all over the world. So you won't get bored here, that's for sure.
Webové stránky, kde najdete všechny praktické informace /Webpage address with all the practical information: http://www.tourmontparnasse56.com/
Posted by
Unknown
0
comments
Labels: france, pamatky, paris, sightseeing
Au Limonaire
Webové stránky / Web page: http://limonaire.free.fr/
Pokud toužíte po malém francouzském baru, kde vás obklopí francouzská atmosféra a francouzské šansóny, tenhle je pro vás ten pravý. Je lepší si udělat rezervaci, plánujete-li ale přijít kolem 20hod na večeři ve dvou a poté zůstat na spectacle, neměl by to být alespoň večer před všedním dnem problém.
Klub otvírá v 18:00, v 22:00 už žádné jídlo ani pití nedostanete, protože začíná představení.
Ceny:
1 litr vína ....... 20eur / sklenička .... 2,5eur
selekce sýrů (cca pro dva) ....... 7eur
creme brulee ......... 4eura
hlavní jídlo .... 8-10eur
vstupné na představení není, očekává se ale, že do kloubouku nakonec něco vhodíte, pracující dospělí Francouzi dávali každý 10eur, my dali 15eur za dvě osoby a nikdo se nepohoršoval, kdybychom dali jen 10eur za oba, asi by se také nikdo nezlobil.
If you crave to see something french, to eat something french, to feel something french and moreover to hear something double-french, Au Limonaire is the right place for you. It is better to have reservation, however, when there is just two of you, you can squeeze in to have a dinner and then to listen to french chansons.
Club opens at 6pm, you will not get anything to eat after 10pm, since thats the time when spectacle begins.
Prices:
1litre of wine .... 20euros / one glass ... 2,5euros
cheese selection (for two) ... 7euros
creme brulee ... 4 euros
main dish ..... 8-10 euros
There is no entrance fee to club, however you should put something into the hat when the moment comes. The most of visitors gave around 10 euros / person, we gave 15 euros for two of us and it was okay, I expect that even 5euros /person is enough.
Posted by
Unknown
0
comments
Labels: entertainment, france, jidlo, paris, zabava
Accomodation in Paris

It is not easy to find accommodation in Paris when you are French. And it is even more difficult, when you are foreign student coming to Paris for one year (not to say one semester).
There are few important things you have to know, when you want to find something in Paris.
1. For one person, count on something between 350 and 600 euros (don't worry, you can find also much more expensive accommodation).
Lot of the rooms and flats is rent without a lease, so do not count on CAF aid. No lease, no CAf and since it is really difficult to find something in Paris, it is sometimes better to take the flat without the lease.
2. It is necessary to start searching AS SOON AS POSSIBLE. The sooner the better and every day means longer queue and more competition and of course higher rent sum. If you can, start even vefore you arrive in Paris, however, do always want to see the photos of the room - even if it is far from city center and expensive, it does not mean it is nice room.
We started 5th September and found something in 4 days, but we were really lucky. French students are coming to Paris to search for accom. in the middle of September, so you should be there before them, lot of owners prefer French students with parent's guarantee to exchange students.
3. If you want to lease a flat, the owner will probably want you to have a guarantee. This means, to have someone French with rather good financial status who can prove he has some money and who promises to owner that he would pay the rent instead of you, if there was any problem.
If you do not know any French, you can also ask your bank to provide you with Loca Pass.Read the conditions carefully, as not everyone has right to obtain Loca Pass.
4. The best arrondisements to live in are these to the south of the Seine and along the Seine, to north and east of Gare de l'Est arrondisements are rather dangerous, especially for young girls. The most dangerous places are right around Gare du Nord, Saint Denis. Try to avoid 19eme and 20eme arrondissemet.
5. Always call to answer the adverts. Always call right after you find the advert, after 5 minutes, it can be late. It is better to get up and search from 8am, so that you were the first to see the advert.
6. Do not be afraid of shared toilet, it is rather common in cheaper rooms in old houses, however you share toilet (or bathroom) with max 2 or 3 other people. Just go and check the room, and you may be lucky and have as great view of Sacre Coeur and Eiffel Tower as we have. And this worths sharing the toilet with one other guy, is not it?
Places where to look and where we looked:
www.appartager.com – for those who search for colocation, you can find free rooms, even from your home state, however, you have to pay about 30euros to get access to contact infomation.
www.pap.fr – Particuliers a Particuliers – every Thursday comes out in paper form, however, it is rather useless to buy it, it is better to use online version.
American church at Quai d'Orsay.
www.bdescpo.fr – Bureau Des Eleves Sciences Po has on its web pages place where owners can publish they adverts meant specifically for Sciences Po students, thus means that the flats and rooms are usually near Sciences Po, you have to member of BDE to have access to contact info and it costs 10 euros for one year.
Places you can also check in your desperate quest:
http://www.seloger.com/
http://www.location-etudiant.fr/
http://www.parisetudiant.com/etudes/seloger.php
http://www.mapiaule.com/
http://www.recherche-colocation.com/colocation-etudiant-paris.html
http://www.appartement-etudiant.fr/
Posted by
Unknown
6
comments
Labels: accomodation, france, paris
Ubytování v Paříži
Nejprve nejhorší zážitek do této chvíle z Francie, který se týká ubytování, po něm následují praktické informace...
Paní Nadia, u které jsme měly zařízené ubytování, vypadala jako ze špatného filmu – velmi energická, stále se usmívající, ale když nám předváděla pokoj, do smíchu nám zrovna nebylo. Povlečení zřejmě neprané ještě od posledních obyvatel, deky na přikrytí starobylé a zaprášené, celý dům, a tedy i pokoj, smrděly zatuchlinou, kterou nešlo vyvětrat, jelikož pokoj byl v rez-de-chaussé s okny přímo na ulici, potažmo 4 proudovou silnici.
Na záchod a do koupelny se šlo do patra po chodbě plné pavouků a špinavější než pařížské ulice (které jsou každý den umývané).
Při prohlídce se na nás neustále otáčela a s francouzským přízvukem se ptala: „[api]? (hihihihi)“ Její smích nám připadal jako smích hororové recepční z televizního seriálu.
Jiné bydlení jsme ale neměly, takže jsme zaplatily za září 540 eur a velmi nespokojeně vyložily kufry. Oblečení jsme pro jistotu příliš nevybalovaly, nechtěly jsme, aby se nám zašpinilo (i přes zavřené kufry nicméně načichlo smradem z Meaux).
Slibovaný internet se navíc v pokoji nekonal – musely bychom si ho jít zařídit na France Telecom, a vzhledem k tomu, že jsme doufaly, že se v Meaux dlouho nezdržíme, jsme se raději ani nepokoušely nic vyřídit.
Během prvního týdne se nám podařilo najít nový byt, v Paříži za 550 eur. Je to deux pieces, takže máme jednu ložnici a jeden další pokoj, ve kterém je kuchyňský kout. Dohromady jde o asi 20m2. Byt je v 8.patře starého domu, v části pro služebnictvo, tedy bez výtahu. Téměř každý immeuble v blízkosti historického centra má takovou část – hlavním schodištěm, obvykle s výtahem, se přichází k velkým bytům s vysokými stropy, které pravděpodobně obývalo měšťanstvo, přes kuchyň se pak lze dostat na další schodiště, které patří k pokojům pro kuchařky a další pomocné síly. Ti mívali pokoje v nejvyšších patrech a dnes je z nich relativně levné bydlení pro studenty. Sice se často stane, že v inzerátu je napsané WC partagé, toho se ale nebojte, nebudete ho sdílet s více než dalším 2-3 lidmi, kteří budou bydlet ve vedlejších pokojích.
Hodně pokojů, stejně jako náš, je pronajímáno bez smlouvy, tedy bez nároku na CAF. Vzhledem k tomu, že bytová situace v Paříži pro mezinárodní studenty je velmi nevalná, raději při plánování rozpočtu nepočítejte s příspěvkem na bydlení od francouzské vlády (CAF).
Největším problémem při hledání bytů pro zahraniční studenty je to, že Francouzi hodně často požadují potvrzení příjmu rodičů, nebo záruku garanta, který platí daně ve Francii. Naše vyučující francouzštiny sice tvrdila, že by se sháněním garanta snad měla pomoci škola (Sciences Po), nicméně nám nikdo nic takového nepotvrdil. Je tedy lepší počítat s tím, že byt samostatně neseženete a že je lepší spoléhat na spolubydlení s Francouzi. Další možnost garance je Loca Pass. Je ale třeba si zjistit, jestli na něj máte nárok. Podívejte se proto na odkaz výše.
K hledání ubytování zásadně používejte telefon (o francouzských cenách za volání a o operátorech později) a telefonujte hned, jak se nabídka objeví. Několikrát byl byt pronajatý již 2 hodiny po té, co se inzerát na něj objevil na internetu.
Na začátku září přijíždí do Paříže výměnní studenti (Sciences Po), hodně z nich je ubytováno na kolejích (Cité Universitaire), které jsou ale poměrně drahé (450 nebo 700 eur na měsíc) a jsou pouze na září, další zradou je, že jsou poměrně pohodlné a nic vás netlačí hledat si pronájem už začátkem září. Studenti francouzští přijíždí v polovině září a troufám si tvrdit, že od té chvíle je situace pro exchange studenty značně zoufalá.
Podle mých zkušeností je nejlepším řešením zaplatit si na týden hotel/hostel/pokoj (s internetem!) a zasvětit ho hledání trvalého bydlení. Na září lze také najít volné byty studentů, kteří jsou ještě odjetí na prázdninách.
Ceny bydlení se pohybují od 350eur za pokoj do závratných výšek. Pronajímání bytu 1+1 (deux pieces) je určeno pro jednoho člověka, ceny jsou od cca 600 eur, maximálně pár, byt 2+1 (trois pieces) je určen pro 2 osoby a ceny jsou od 900 eur atd. Nepočítejte proto s tím, že by nějaký majitel s radostí pronajal trois pieces 3 osobám.
Při hledání ubytování dávejte přednost bytům na metru před byty na RER, paradoxně příměstské vlaky vás na některé z pařížských nádraží dostanou rychleji než RER. Bezpečnější je levý břeh Seiny před tím pravým, především od Gare de l’Est na sever a východ, lokality jako Gare du Nord můžu vřele nedoporučit všem slečnám, byť těm, které chtějí chodit ve dvojici s kamarádkou. Zkuste se proto vyhnout 19. a 20. Arrondissement.
Vyzkoušená místa pro hledání ubytování jsou:
www.appartager.com – server především pro ty, kteří hledají spolubydlení. Dávejte si ale pozor, překontrolujte si především vzdálenost od školy a její dostupnost, vyžádejte si fotografie (pokud nejste ještě ve Francii) a počítejte, že na emaily odpovídá tak každý desátý. Na flash messages neodpovídá v podstatě nikdo, takže je dobré si zaplatit prémiové členství (30 eur na měsíc)
www.pap.fr – Particuliers a Particuliers – každý čtvrtek vychází i v papírové podobě, lepší je ale průběžně sledovat webové stránky
Americký kostel Quai d'Orsay. Spousta inzerátů s nabídkou práce a ubytování, je třeba volat rovnou.
www.bdescpo.fr – Bureau Des Eleves Sciences Po na svých stránkách nabízí pronájmy určené především pro studenty Sciences Po. Abyste měli přístup ke kontaktním údajům, musíte zaplatit členský příspěvek v Bureau Des Eleves – 10 eur.
Petite Prague - Yahoo skupina, na kterou Češi v Paříži posílají své nabídky a poptávky po zaměstnání a bydlení. Většinou jde sice o poptávání bydlení, ale odvážnému štěstí přeje a když pošlete vlastní poptávku, třeba se vám někdo ozve. Přihlásíte se odesláním emailu ze své schránky na adresu: petiteprague-subscribe@yahoogroupes.fr . Pak následujte instrukce.http://www.seloger.com/
http://www.location-etudiant.fr/
http://www.parisetudiant.com/etudes/seloger.php
http://www.mapiaule.com/
http://www.recherche-colocation.com/colocation-etudiant-paris.html
http://www.appartement-etudiant.fr/
Kromě nich jsou rubriky s inzeráty v Le Monde, na nástěnkách ve škole
Posted by
Unknown
3
comments
První rady
První sedmička zlatých pravidel:
1. Nic nenechávejte na poslední chvíli - Francouzi jsou hodně benevolentní v dodržování termínů a rozhodně se od nich nedají očekávat rychlé a včasné odpovědi. Stejně tak české školy vykazují přes prázdniny akutní nedostatek vyučujících, sekretářek a studijních referentek.
2. Nečekejte, až vám Francouzi odpoví - co můžete, zařiďte předem, pokud vím, je zaslání akceptačního dopisu přijímající univerzitou v rámci programu Erasmus spíše formalitou, a u Francouzů je předpoklad, že vám akceptační dopis příjde relativně pozdě.
3. Letenky kupujte přes SkyEurope, 3 měsíce dopředu s poplatky kolem 30 Euro, nicméně nezapomeňte, že po cestě tam budete mít hodně věcí. Zvažte proto, jestli není lepší jet autobusem, který vám dovoluje ne jen jedno 20kg zavazadlo, ale hned dvě. Balík z ČR do Francie stojí přes DHL stojí 1530Kč. Balík je sice doručen do 3 dnů, ale přece jenom je to dost peněz, Česká pošta je ještě o tisícovku dražší
4. Spojení pařížské MHD je na webových stránkách RATP .
5. K hledání ubytování pomůže webová stránka Appartager.com. Zaplatila jsem si měsíční Premium členství za 35 Euro, což není sice málo, ale v nájmu, který se zaplatí za měsíc za pokoj, je to celkem kapička v moři.
6. Stránky Českého velvyslanectví v Paříži poskytují mnoho užitečných informací, včetné toho, za jakých podmínek je možné ve Francii pracovat. Vzhledem k tomu, že bych is ráda na studia přivydělala, další proces tu zřejmě ještě bude popsán.
7. Přečtěte si knížku o Francouzích. Já jsem si koupila French or Foe od Polly Plat a Savoir Flair od té stejné autorky. Jedna z nich bohatě stačí - nejenže se zasmějete, ale hlavně zjistíte, že to horší, tedy vyjít s Francouzi, vás teprve čeká.
Posted by
Unknown
0
comments



