od 11. do 15. února 2008 probíhá na Orly-Sud stávka kontrolorů letového provozu. V praxi to znamená, že více než polovina letů je zrušená, ostatní odlétají s několika hodinovým zpožděním (např. středeční let do Dakaru naplánovaný na 9:00am odletěl kolem 19:00).
V takové případě nezbývá než čekat. Pokud se ale potřebujete dostat do České republiky opravdu nutně, je třeba naopak jednat. Po 19:00 ví na rezervačních linkách SkyEurope, jestlí a které jejich lety jsou zrušené. Je-li zrušený ten váš, máte nárok na zarezervování jakéhokoliv volného letu. Číslo na české rezervační číslo, kde jsou až do 22:00 je: +420 246 096 096. Tam vám nejen řeknou, jak je to s vaším letem, navíc vám mohou i bezplatně přerezervovat letenku, byl-li váše let zrušen.
Čekáte-li doma, máte-li to blízko na letiště atp, zpoždění můžete kontrolovat na adrese Aeroportsdeparis.fr. Stačí zadat číslo letu a víte, jaká je situace.
14.02.08
Orly-Sud a SkyEurope - stávka kontrolorů letového provozu
Posted by
Unknown
8
comments
Labels: doprava
12.12.07
Vánoční trhy na La Défense a trocha sexu
Opět je tu čas klidu v duši a míru na světě, i Sciences PO se nechalo obměkčit a pustilo mě na chvíli z domu ven.
A kam jinam před Vánocemi, než za vánočními dárky. A kam jinam za dárky, než na internet...no ano. Ale také se dá za dárky jít na vánoční trhy. Ty nejslavnější v Paříži jsou pod Grand Arche na La Défense.Více informací zde a zde.
Trochu mi na trzích chyběly koledy, klidně francouzské. I přesto mě ale příjemně překvapila rozmanitost nabízeného zboží a jeho využitelnost jakožto dárku - nešlo o žádné napodobeniny, trhové podfuky, kýčové šperky a oblečení Dadidas a Nikel.
Jako řádného turistu, a v honbě za "dárky z Paříže" pro rodiče a kamarády mě ale zklamala absence jakéhokoliv zboží s Eiffelovkou a Notre Damem. Zřejmě jsem se dostala konečně tam, kam chodí nejen turisté.
La Défense - tam, kde budu pracovat
La Défense jako taková mi učarovala. Moderní, ale zelená, strohá, ale s uměním. A před každým mrakodrapem hloučky kancelářských krys v sacích podupávaly kolem popelníků. Nádhera. Dovedu si představit, jak mě můj řidič bude vozit v mém BMW z 20 miliónového bytu na Montparnassu do mé kancéláře ředitelky EDF... na to si ale musíme všichni ještě chvíli počkat...Cesta zpátky mi ale připoměla, že zaměstnanci na La Défense zřejmě nejezdí jenom autem. Vybrat si 18:30 jako čas odjezdu z téhle pařížské kancelářské čtvrti taky může napadnout jenom blondýnu. Každopádně, buď Francouzi začínají pracovat po desáté, nebo to s tou 7. hodinovou pracovní dobou nebude tak horké - resp. kdo chce slušně placenou práci v perspektivní mezinárodní firmě, se asi nemůže 7. hodinami nějak příliš ohánět (To ostatně potvrzuje i majitelka našeho bytečku, jejíž dcera na stáži v bance tráví kolem 10 hodin denně plus soboty.)
Chcete-li si ovšem užít kvalitního, bezplatného (ehm, jedna cesta metrem - 1,5e nemáte-li Navigo) a vcelku bezpečného sexu, linka 1 z La défense je zaručenou volbou. Máte-li navíc slabost pro upravené muže v oblecích mezi 27 a 37 lety, většinou s vysokoškolským vzděláním, brýlemi a kufříkem, pak se z vás pravděpodobně stane pravidelný pasažér.
Kdybych neměla starost o křehký a objemný dárek pro paní Annu, byla by cesta uběhla mnohem...uvolněněji. Příště tedy jedině s volnýma rukama.
20.11.07
19.11.07
Stávkujeme v Paříži V: ...a tentokrát všichni
A je to tady, Francouzi si užívají. Po středeční manifestaci pro udržení régimes spéciaux de retraite, kterou si pro zpestření nicnedělání pořádali sami odboráři, proběhla v neděli, za vykřikování hesel Cheminots au boulot (Dopraváci do práce) a Grévistes-egoistes (Stávkaři-egoisti) manifestace proti stávce dopravy a dalších.
Paní: To jste přišel sám?
Pán (na tabuli: Stop stávce) : Ostatní nemohli přijít kvůli stávce.
Aby toho ale náhodou nebylo málo, nejenže stávkuje doprava, včetně TGV (a konečně začalo pršet), nejenže stávkuje EDF (francouzský ČEZ) a GDF (francouzský RWE Transgas), ale zítra bude stávkovat celá francouzská veřejná sféra - počínaje poštami, přes úřady, až po školy (ano, jenom ty státní).
Tentokrát se ale nejedná o slavné régimes spéciaux de retraite (jako v případě RATP, SNCF, TGV, EDF, GDF...), ale o škrty ve stavech francouzských fonctionnaires (snížení o 18-25 tisíc úředníků z celkových 5,2 miliónů), a samozřejmě a jak jinak, o navyšování jejich platů (jejich kupní síla klesla o 6% od roku 2000). 24. hodinová stávka proběhne symbolicky vden schvalování státního rozpočtu pro rok 2008 ve francouzské dolní sněmovně - Assemblée Nationale.
A vzhledem k tomu, že francouzští fonctionnaires jsou kastou váženou, navíc ne tolik nezbytnou, jako zaměstnanci dopravních podniků, můžeme se zřejmě těšit všeobecné podpoře této stávky.
Sarkozy: ...a tentokrát už nemůžu oznámit rozvod, abych odvrátil pozornost ... na druhou stranu můžu oznámit moje....odhalení (během stávky v říjnu, resp. druhý den stávky, oznámil francouzský prezident Sarkozy rozchod se svou manželkou Cecilii)Karikatury jsou ze stránek Web Matin (do kterých jsem se zamilovala, takže čekejte karikatury častěji)
16.11.07
Stávkujeme v Paříži IV: slabé stránky ekologie

Před několika týdny, za potlesku vládních i nevládních činitelů, mezinárodních hostů a laureátů Nobelovy ceny za mír za rok 2007, mj. i Ala Gorea, vyhlašoval na zakončení kongresu le Grenelle de l'environement prezident Nicolas Sarkozy novou politiku, která bude oceňovat vlivy na životní prostředí, hodnotit cenu projektů dle ekologických cen (tj. s finančním vyjádřením jejich ekologické náročnosti na straně nákladů), a především postupné vytlačování kamionové dopravy, její nahrazení vlaky, milióny kilometrů nových tratí pro TGV, sankce pro auta ve městech s pouze jedním pasažerem atd.
Vlaky ano, ale kdo je bude řídit?
Stávka RATP (metro, RER, autobusy, tramvaje) a SNCF (vlaky, včetně TGV) dnes ale ukazuje na slabou stránku vlakové strategie. Především ve Francii, kde odbory pro stávku daleko nejdou, je nemožné chtít po firmách, aby se spoléhaly na vlakovou dopravu. Ve světě, kde nedodržení zakázek znamená ztrátu smlouvy a ztráta smlouvy může znamenat konec firmy, nemohou manažeři spoléhat na tolik nestálého dopravce.
Do práce autem
Na druhou stranu stávka ukazuje, jaké dopady na životní prostředí by měl svět bez metra a vlaků - podle experta na životní prostředí vyjede v den stávky o 1,5 miliónu více aut, (v normální den jde do práce 4,5miliónů obyvatel Ile-de-France - des Franciliens - z toho 500 tisíc jde pěšky, 2 milióny jedou autem a 2 milióny využijí hromadnou dopravu 3/4 z nich tedy v den stávku vyjedou autem), než normálně, tato auta se navíc v průměru zdrží na silnicích déle kvůli nekončícím kolonám a zácpám v centru měst i na hlavní pařížském okruhu. Tato auta navíc projedou v průměru 27km za den, celkem jde tedy o nárůst o 40 miliónů km za den, což se rovná 10 tisícům tunám CO2 navíc za každý den stávky.
Odečteme-li minimální emise, které vyžaduje metro, vlaky a tramvaje (poháněné z 80% elektřinou vyrobenou v jaderných elektrárnách), emise autobusů, které jsou v přepočtech na pasažéra sice zanedbatelné, přesto větší, než u aut, dostaneme se na číslo jen zanedbatelně nižší, než 10tisíc tun C02 (průměrně se za den ve Francii do ovzduší vypustí 1023,8 tisíc tun CO2)
částečným řešením by byla spolujízda, nikdy ale nebude ekologicky štetrnější, než spolujízda v metru, vlaku nebo dokonce autobuse.
Informace pochází z článku: 10.000 tonnes de gaz à effet de serre par jour de grève (10 tisíc tun skleníkových plynů na den stávky), z 16.11.2008
Obrázky jsou ze stránek:
lefigaro.fr
southribble.co.uk
viewimages.com
Posted by
Unknown
0
comments
14.11.07
Stávkujeme v Paříži III: Zase jsem je přecenila
No tak to vidíte. Dnes, když jsem ještě spala, začala stávka. Podle včerejších informací mělo metro téměř nejezdit (trafic quasi nul), kromě 1 soupravy z 10 na lince číslo 1 a kompletního provozu na automatizované lince číslo 14.
A dnes? Informace na stránce RATP.fr hovoří takto:
Métro :
Ligne 1 : 2 rames sur 5
Ligne 2 : 1 rame sur 3
Ligne 3 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 3bis : Service non assuré
Ligne 4 : 1 rame sur 3
Ligne 5 : 1 rame sur 10
Ligne 6 : 1 rame sur 4
Ligne 7 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 7bis : 2 rames sur 3
Ligne 8 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 9 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 10 : Service non assuré
Ligne 11 : 1 rame sur 10
Ligne 12 : Service non assuré
Ligne 13 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 14 : Fonctionne normalement
Prorzradím-li vám ještě, že rame,f - vlaková souprava (a jiné věci), je vám jasné, že odbory měly velké oči.
Jet metrem sice zkoušet nebudu, mám ráda prosto k manévrování, ale je jasné, že situace není tak kritická, jak se předpokládalo.
13.11.07
Stávkujeme v Paříži II. A co na to Metro?
Zítra se v Paříži znovu stávkuje, a tentokrát navážno. Informace o RATP linkách zde. Už teď vám ale můžu říct, že vás tam nečeká nic pěkného.
Kdo všechno stávkující podpoří, těžko říct, jak ale říká naše francouzštinářka, kdyby bylo hezky, byla by větší sranda, v dešti se manifestace nikomu dělat nechtějí. A aby taky ano, když nejezdí metro, že.
Zbývá jenom doufat, že se nebude stávkovat měsíc, jako v roce 1995. Krátké video z tehdejší stávky naleznete zde.
Zajímavější ale může být otázka, jaký vliv by měla podobná stávka na dnešní fenomén ve světě tisku - deníky zadarmo - počínaje Metrem, přes Matin Plus až po Direct Soir. Vzhledem k tomu, že jejich hlavní čtenáři jezdí právě metrem, autobusem, RER a vlakem, jejich masivní omezení by mělo mít celkem pochopitelně vliv na výrazný pokles příjmů z reklamy, zatímco platy, energie, nájem a další fixní náklady by zůstaly stejné.
Deníky by měly znovu vyjít ve čtvrtek, jejich vydavatelé tedy věří, že stávka bude mít podobný průběha jako ta říjnová, uvidíme ale, jestli se jejich prognózy splní.
Fotky:
zde
zde
20.10.07
Stávkujeme v Paříži

Naše první stávka právě probíhá, je polovina října, venku se ozimilo. Přesně podle plánu prvního Francouze, kterého jsme v Paříži potkaly - stávkuje se, až lidi přejde dobrá nálada po dovolených a až se venku ochladí, pak jim začne připadat, že peněz není dost a práce hodně.
Stávkuje metro, vlaky, RER, tramvaje a autobusy. Francouzi, pověstní svými stávkami, ani stávkovat pořádně neumějí. Ve čtvrtek, první den stávky, jezdily metra 1, 4 a 14 (z toho jen 14 je automatické), na ostatních linkáchjezdilo v průměru 20% souprav, čestnou výjimku po celou dobu stávky tvoří RER A a B, kde je provoz "quasi nul".
Už v pátek jezdila na většině tratí 2 metra ze 3. Podle údajů RATP byl na lince 6 "trafic fortement pertrubé", což ale znamenalo, že jezdila jedna souprava každých 10 minut.
Dnes, v sobotu, už jezdí minimálně jedno metro ze dvou, a to pouze na dvou linkách metra, na ostatních je provoz "quasi normal", RER B jezdí 1 ze 3. V neděli se očekává provoz "quasi normal" na všech vnitroměstských linkách, včetně RER B.
Jinou záležitostí je, že i takovéto částečné omezení provozu pařížského metra a především RER (tzn. lidé z předmětí museli jet do práce autem) mělo za následek naprostý kolaps dopravy ve středu města a to, že lidé v metru jezdili nalepení na dveře, které nešly pomalu ani dovřít.
V pondělí stávka pokračuje, máte-li to do školy 15 minut lehkou chůzí, nemusí vás to vůbec znepokojovat. C'est pas grave, cette greve. Máte-li to do školy dál - předplaťte si Velib... i ten na vás ale nemusí zbýt.
(Foto pochází ze stránek www.lefigaro.fr)
Posted by
Unknown
0
comments



