Hledáte-li ubytování, brigádu, spolujízdu nebo české a slovenské kamarády v Paříži, pošlete ze své emailové adresy prázdný email na adresu: petiteprague-subscribe@yahoogroupes.fr .
Za chvíli vám začnou chodit nabídky a poptávky na práci, bydlení a inzeráty na česká a česko-slovenská setkání v Paříži.
Máte-li účet na Facebooku (pro sutdenty vyjíždějící do zahraničí nezbytnost), stejná skupina existuje také tam. Je ale více zaměřená na zábavu a trávení volného času.
03.02.08
Petite Prague
Posted by
Unknown
5
comments
12.12.07
Vánoční trhy na La Défense a trocha sexu
Opět je tu čas klidu v duši a míru na světě, i Sciences PO se nechalo obměkčit a pustilo mě na chvíli z domu ven.
A kam jinam před Vánocemi, než za vánočními dárky. A kam jinam za dárky, než na internet...no ano. Ale také se dá za dárky jít na vánoční trhy. Ty nejslavnější v Paříži jsou pod Grand Arche na La Défense.Více informací zde a zde.
Trochu mi na trzích chyběly koledy, klidně francouzské. I přesto mě ale příjemně překvapila rozmanitost nabízeného zboží a jeho využitelnost jakožto dárku - nešlo o žádné napodobeniny, trhové podfuky, kýčové šperky a oblečení Dadidas a Nikel.
Jako řádného turistu, a v honbě za "dárky z Paříže" pro rodiče a kamarády mě ale zklamala absence jakéhokoliv zboží s Eiffelovkou a Notre Damem. Zřejmě jsem se dostala konečně tam, kam chodí nejen turisté.
La Défense - tam, kde budu pracovat
La Défense jako taková mi učarovala. Moderní, ale zelená, strohá, ale s uměním. A před každým mrakodrapem hloučky kancelářských krys v sacích podupávaly kolem popelníků. Nádhera. Dovedu si představit, jak mě můj řidič bude vozit v mém BMW z 20 miliónového bytu na Montparnassu do mé kancéláře ředitelky EDF... na to si ale musíme všichni ještě chvíli počkat...Cesta zpátky mi ale připoměla, že zaměstnanci na La Défense zřejmě nejezdí jenom autem. Vybrat si 18:30 jako čas odjezdu z téhle pařížské kancelářské čtvrti taky může napadnout jenom blondýnu. Každopádně, buď Francouzi začínají pracovat po desáté, nebo to s tou 7. hodinovou pracovní dobou nebude tak horké - resp. kdo chce slušně placenou práci v perspektivní mezinárodní firmě, se asi nemůže 7. hodinami nějak příliš ohánět (To ostatně potvrzuje i majitelka našeho bytečku, jejíž dcera na stáži v bance tráví kolem 10 hodin denně plus soboty.)
Chcete-li si ovšem užít kvalitního, bezplatného (ehm, jedna cesta metrem - 1,5e nemáte-li Navigo) a vcelku bezpečného sexu, linka 1 z La défense je zaručenou volbou. Máte-li navíc slabost pro upravené muže v oblecích mezi 27 a 37 lety, většinou s vysokoškolským vzděláním, brýlemi a kufříkem, pak se z vás pravděpodobně stane pravidelný pasažér.
Kdybych neměla starost o křehký a objemný dárek pro paní Annu, byla by cesta uběhla mnohem...uvolněněji. Příště tedy jedině s volnýma rukama.
19.11.07
Stávkujeme v Paříži V: ...a tentokrát všichni
A je to tady, Francouzi si užívají. Po středeční manifestaci pro udržení régimes spéciaux de retraite, kterou si pro zpestření nicnedělání pořádali sami odboráři, proběhla v neděli, za vykřikování hesel Cheminots au boulot (Dopraváci do práce) a Grévistes-egoistes (Stávkaři-egoisti) manifestace proti stávce dopravy a dalších.
Paní: To jste přišel sám?
Pán (na tabuli: Stop stávce) : Ostatní nemohli přijít kvůli stávce.
Aby toho ale náhodou nebylo málo, nejenže stávkuje doprava, včetně TGV (a konečně začalo pršet), nejenže stávkuje EDF (francouzský ČEZ) a GDF (francouzský RWE Transgas), ale zítra bude stávkovat celá francouzská veřejná sféra - počínaje poštami, přes úřady, až po školy (ano, jenom ty státní).
Tentokrát se ale nejedná o slavné régimes spéciaux de retraite (jako v případě RATP, SNCF, TGV, EDF, GDF...), ale o škrty ve stavech francouzských fonctionnaires (snížení o 18-25 tisíc úředníků z celkových 5,2 miliónů), a samozřejmě a jak jinak, o navyšování jejich platů (jejich kupní síla klesla o 6% od roku 2000). 24. hodinová stávka proběhne symbolicky vden schvalování státního rozpočtu pro rok 2008 ve francouzské dolní sněmovně - Assemblée Nationale.
A vzhledem k tomu, že francouzští fonctionnaires jsou kastou váženou, navíc ne tolik nezbytnou, jako zaměstnanci dopravních podniků, můžeme se zřejmě těšit všeobecné podpoře této stávky.
Sarkozy: ...a tentokrát už nemůžu oznámit rozvod, abych odvrátil pozornost ... na druhou stranu můžu oznámit moje....odhalení (během stávky v říjnu, resp. druhý den stávky, oznámil francouzský prezident Sarkozy rozchod se svou manželkou Cecilii)Karikatury jsou ze stránek Web Matin (do kterých jsem se zamilovala, takže čekejte karikatury častěji)
14.11.07
Stávkujeme v Paříži III: Zase jsem je přecenila
No tak to vidíte. Dnes, když jsem ještě spala, začala stávka. Podle včerejších informací mělo metro téměř nejezdit (trafic quasi nul), kromě 1 soupravy z 10 na lince číslo 1 a kompletního provozu na automatizované lince číslo 14.
A dnes? Informace na stránce RATP.fr hovoří takto:
Métro :
Ligne 1 : 2 rames sur 5
Ligne 2 : 1 rame sur 3
Ligne 3 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 3bis : Service non assuré
Ligne 4 : 1 rame sur 3
Ligne 5 : 1 rame sur 10
Ligne 6 : 1 rame sur 4
Ligne 7 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 7bis : 2 rames sur 3
Ligne 8 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 9 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 10 : Service non assuré
Ligne 11 : 1 rame sur 10
Ligne 12 : Service non assuré
Ligne 13 : Moins d’1 rame sur 10
Ligne 14 : Fonctionne normalement
Prorzradím-li vám ještě, že rame,f - vlaková souprava (a jiné věci), je vám jasné, že odbory měly velké oči.
Jet metrem sice zkoušet nebudu, mám ráda prosto k manévrování, ale je jasné, že situace není tak kritická, jak se předpokládalo.
02.11.07
Něco trochu pesimističtejšího o Francii
Tentokráte ne z mé klávesnice...
3/2006,
Občanská společnost
FRANCOUZI NEJSOU NEMOCNÍ EVROPANÉ
Vzpoura nešťastných, či podvedených?
Ladislava Chateau
Studentské bouře ve Francii vyvolaly v našich médiích vlnu úvah a komentářů. Při pátrání po příčinách revolty se většina z nich spokojila s popisem tíživé ekonomické situace mladých lidí. Objevily se i pokusy o hlubší analýzy. V dubnu v Mladé frontě Dnes uveřejnil ekonom Pavel Kohout článek nazvaný Proč Francouzům kapitalismus nevoní; trpí ale tím, čím mnoho dalších. Svědčí o neznalosti francouzské společnosti a její mentality. Je to pohled a l’américaine…
pokračování zde
30.10.07
Kolik vyděláme? A kolik vydělají Francouzi?
Pracujeme, abychom vydělali peníze. Studujeme, abychom vydělali více peněz. Pomůže nám to ale vždycky, nebo je někdy jednodušší se prostě přestěhovat?
Asi tušíte, jaká budě odpověď, přesto vás mnohé možná ještě překvapí.
V roce 2006 proběhlo v České republice dobrovolné srovnávání platů absolventů vysokých škol po 5 letech od absolvování magisterského studia. Jedná se tedy o studenty, kteří promovali v roce 2001, resp. 2002.
(pozn. všechny příjmy jsou uváděny ve své hrubé výši)
Příjmy po 5 letech studia a 5 letech praxe
Podle výsledků této studie vydělávají podle smlouvy s hlavním zaměstnavatelem nejvíce studenti VŠE, a to, s tolerancí několika centů, 1200 eur / měsíc. Příjem nad 1000 eur / měsíc po 5 letech od získání diplomu objevují na svém bankovním účtu ještě absolventi ČVUT. Třetí místo obsadila Slezská univerzita s průměrným příjmem absolventa 879 eur / měsíc.
Absolventi Masarykovy ani Karlovy univerzity neprorazili ani do první desítky škol. 5 let po ukončení MU (11. místo) je tak průměrný plat 757 eur / měsíc, absolventi UK (13. místo) si mohou dovolit ještě méně luxusu a na výplatní pásce se jim v průměru objevuje suma 726 eur / měsíčně.
A co to má vše společné s Francií?
Ve Francii, jako v každém sociálně přívětivém státu, je zákonem stanovená minimální mzda (seznam států a jejich státem stanovených minimálních mezd), ve Francii zvaná SMIC (Salaire minimum interprofessionnel de croissance).
Než budete číst dále, přečtěte si ještě jednou platy vyskoškolsky vzdělných osob v České republice po 5 letech praxe.
Po té se pohodlně posaďte a ujistěte se, že je s vámi někdo, kdo vás bude moci křísit, a čtěte dále.
od 1. července 2007 je SMIC stanoven na 8,44 eur za hodinu, což za francouzský pracovní měsíc dělá 1280 eur. Nezpomínejte ovšem, že francouzký pracovní týden má 35 pracovních hodin (oproti českým 40).
Co z toho všeho vyplývá?
Jednodušše řečeno, je lepší uklízet ve Francii, než pracovat na nějaké zodpovědné pozici v České republice.

A to z několika důvodů - nejenže jako uklízeč nemáte žádné starosti, které by z práce přesahovaly do vašeho soukromého životaa - nestane se vám, že přijdete domů a stále řešíte problém z práce. Navíc pracujete o 5 hodin týdně méně, máte tedy o 5 hodin týdně více na vlastní zábavu. Každý rok vaše odbory uspořádají stávku nebo alespoň demonstraci, což znamená několik dalších více méně volných dní, navíc o zábavu máte postaráno. Zákonná dovolená je navíc ve Francii o týden dělší, než v České republice.
Na druhou stranu je potřeba vědět, že náklady na život v Paříži (!!) jsou na úrovni zhruba 144% nákladů na život v Praze. V některém menším francouzském městě ale celkem citelně ušetříte na ubytování - v Paříži se za 2+kk platí od 800 eur / měsíc, např. v Bordeaux seženete podobný byt za 480 eur / měsíc, v Lyonu od 500 eur / měsíc a ve Strasbourgu od 600 eur / měsíc. Dostanete se tak na cca 120% nákladů života v Praze.
Příklad několika dvojic
Ve dvojici, kdy každý vydělává SMIC, se tak dá ve Francii celkem dobře vyžít. Čistý příjem 2000 eur, po zaplacení nájmu zbude 1350 eur, jídlo pro jednoho cca 300 eur za osobu, zbývá tak 750 eur měsíčně na ostatní náklady - telefon, transport, zábava... no neberte to.
Z makroekonomického hlediska - této dvojici zůstává dostatek peněz na konzumaci služeb a zbytných statků, pomáhá tak zaměstnant další dvojice, které pomáhají zaměstnat další dvojice a vytvářet tak zaměstnanost a HDP.
V Praze dvojice se stejným platem (čistého něco kolem 54000 Kč) zaplatí za nájem 13000 Kč, za jídlo každý 3500 Kč, zbude jim tedy 35 000 Kč na telefon, transport, zábavu a ostatní ... což je 1250 eur. Nezpomínejte ale, že tato dvojice má vysokoškolské vzdělání a 5 let praxe, pracuje 40h týdně a má 4 týdny dovolené za rok.
I tato dvojice pomáhá státní ekomice svou další spotřebou, zaměstnává další občany.
A nyní se podívejme na dvojici s minimální mzdou platnou v České republice. Dohromady si vydělají 16000 Kč hrubého, pro optimismus řekněme 14000 čistého. Zaplatí nájem, zřejmě levnější, než dvojice vysokoškoláků, zaplatí jídlo.... a na zábavu a vše ostatní jim nezbude nic.
Zastavuje se spirála, nikdo další pro ně pracovat nemůže, nikoho dalšího nezaměstnají, nic nespotřebují, není pro ně potřeba nic vyrobit. Ekonomika tak nikam dále nepokračuje.
Z mikro i makroekonomického hlediska mi tak francouzský SMIC připadá velmi lákavý ... nedivme se potom, když Francie vítá přechodná opatření omezující otevření trhu práce nově přistoupivším státům a odmítá Evropskou ústavu kvůli obavám z přílivu polských instalatérů (slova naší francouzské francouzštinářky) - jakkoliv s tím nemá Evropská ústava příliš mnoho společného.
Obrázky jsou ze stránek:
Contactphoto.com
ZacJohnson.com
Kettering University
ViewImages.com (1)
ViewImages.com (2)



