Ve Francii proběhnou v neděli 9. a 16. března 2008. Kdokoliv, kdo bydlí v Paříži (a má tedy buď attestation d'hebergement nebo účet za elektřinu na vlastní jméno nebo nájemní smlouvu) se mohl až do 31. prosince 2007 zapsat na volební listiny.
Tyhle volby nejsou ani tak záležitostí politických stran, ale lidé se řídí spíše podle kandidátů, kteří jsou jim, narozdíl od celorepublikové úrovně, velmi blízcí. A tohoto téměř kamarádství začínají využívat politici pro internetovou komunikaci. Jak současný starosta Paříže, Bertrand Delanoe, tak např. kandidát v 6. arrondisementu mají svoje profily na Facebooku. V jejich případě se ale ani tak nejedná o posílání dárku, hraní infantilních internetových her atd, ale o shromažďování a odkazování se na zmínky o nich různě na internetu. Lidé navíc mohou nechávat vzkazy oběma kandidátům na zdech, přidávat si je do svých přátel. Bertrand Delanoe už proto má přes 5800 přátel.
Zda mu ale přítomnost na Facebooku pomůže, aby vyhrál, není úplně jisté. Paříž je tradičně hnízdem pravice, zvolení Delanoeho v roce 2001, resp. zvolení levicových starostů pro většinu pařížských arrondissementů, kteří následně zvolili Delanoeho, bylo pro všechny velkým překvapením.
Nicméně, protože jsou dnes někteří Francouzi znechucení z celorepublikové politiky Nicolase Sarkozyho, je možné, že zmobilizují své síly alespoň k tomu, aby na místní úrovni nechali vyhrát Parti socialiste.
18.01.08
Volby do místních zastupitelstev - les élections municipales et cantonales
Posted by
Unknown
1 comments
20.12.07
Pařížské kluby 02. - Duplex
Můj nejoblíbenější klub v Paříži - nepijete ze skla, takže nehrozí padání na střepy na tanečním parketu, ale ani z kelímku, takže si nepřipadíte jako na "didžině" v Kyjově s pivem za 15,50 Kč. Mají skleničky z tvrzeného plastu. Navíc netancujete na kachličkách nebo betonu jako jinde, ale na parketách.
Nicméně, chcete-li si v klubu spíš zatančit, než sledovat živé porno, počítejte s tím, že kolem třetí hodiny ranní se vám tam přestane líbit. Pro holky je to většinou doba, kdy odejít, protože v tu chvíli se ostří boj mezi kluky o poslední zbylé kousky.
Každý týden je 3x vstup zdrama mezi 23:00 a 01:00 - studentské úterky (Erasmus Fiesta) a čtvrtky (vstup zdarma se studentskou kartičkou nebo vytisknutým letákem), neděle zdarma s vytištěným letákem. Šatna 2 eura/kus (ale netrvají příliš na tom, abyste si do šatny věci skutečně odložili - záleží jen na vás, jestli se o ně bojíte, nebo ne)
Kde: kousek od Arc de Triomph - 2bis avenue Foch, 75116 Paris, M Charles de Gaulle - Etoile, sortie Avenue Foch
Hudba: většinou dva parkety - RnB, latino, groove první z nich, house, disco druhý z nich.
Co na sebe: oblečení není tak striktně party oblečení jako v Queen, myslím, že vás dovnitř pustí téměř v čemkoliv.
Odkaz: www.leduplex.com
Posted by
Unknown
0
comments
Labels: erasmus, nocni zivot, paris, zabava
16.12.07
Hurá jdeme na bruslit!
Dalším z mých předvánočních předsevzetí(kromě jít na Vánoční trhy a na výstavu pornoknížek z 16. století v Národní knihovně) bylo jít si v Paříži zabruslit.
Možností, kam jít, je hned několik. Tou nejvíce turistickou je samozřejmě brusliště před Hotel de Ville (1.12.-9.3.), bruslí se ale u nádraží Montparnasse (1.12.-9.3.) a u Národní knihovny Francois Mitteranda (22.12.-20.1.).
Za 5e vám půjčí brusle a můžete si bruslit, jak dlouho jenom chcete. Holky si na brusle neztěžovaly, moje ale měly do ostrosti hodně daleko, takže pokud chcete mít z bruslení nějaký požitek, je lepší mít brusle svoje. (Navíc tím ušetříte 5e, vstup jako takový je totiž zdarma). A když už si je budete pujčovat, vystelte si ji alespoň opravdu teploučkou, měkočkou ponožtičkou.
Nezpomeňte si ale rukavice a nějaký průkaz totžnosti. První proto, aby vám idioti, kteří si myslí, jak neumí bruslit, ale při svých rychlo-krasobruslařských machrovinkách neujeli prsty, až vás shodí na led, druhé proto, aby, až vás v bezvědomí odvezou do nemocni, mohli zjistit, koho že to tihle idioti zase mají na svědomí.
Otvírací doby naleznete zde. Obecně se ale dá říct, že se bruslí od 12:00 do 22:00 každý den u Hotel de Ville, o víkendu se začíná i dříve, v pátek a sobotu končí dříve. Brusliště na Montparnassu bývá otevřené od 12:00 do 20:00 a u knihovny od 9:00 do 20:00.
Posted by
Unknown
0
comments
15.12.07
Pařížské podsvětí - Les Catacombes de Paris
Otvírací doba: úterý-neděle: 10:00 - 17:00 (pokladna zavírá v 16:00) POZOR: 20.11.2007 - březen 2008 - katakomby jsou zavřené kvůli probíhajícím úpravám!!
Vstupné: dospělí - 7e // mládež (14-26 let) - 3,5e // senioři,nezaměstnaní,početné rodiny, dokumentaristi,vyučující... 4,5e
Adresa: 1, avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris
Doprava: M 4/RER B: Denfert Rochereau
Vyberete-li si na procházku po katakombách vhodný čas, kdy budete snad jediní návštěvníci - např. brzo ráno - je prohlídka opravdovým zážitkem. Neslyšíte nic než své kroky a kapající vody a říkáte si, že takvé místo je pro poslední odpočinek opravdu klidné, skoro až majestátné.
Narazíte-li na bandu turistů, kteří budou hlasitě povykovat a s radostí sobě vlastní přehlížet cedule, které zakazují fotit s bleskem, pak z návštěvy katakomb moc mít nebudete.
Ale přece jenom vám učaruje, jak Francouzi s láskou naskládali kosti svých předchůdců do až neuveřitelně pečlivých hranic (viz. fotky) - proč je tehdy vlastně jenom nenaházeli na hromady? Proč si s tím dali tolik práce? Zřejmě z úcty k minulosti a kořenům, která se ve Francii stále "nosí".
V 18. století se pařížské hřbitovy, a především Cimetiere des Innocents, staly zdrojem infekcí pro všechny obyvatele přiléhajících čtvrtí. Jejich kapacity byly překročeny, a tak těla nebyla pohřbívána řádně, což vedlo k množení bakterií na lidských ostatcích.
V roce 1786 bylo pařížské podzemí, původně vyhloubené pro získání stavebního kamene, vysvěceno a během následujících 30 let se do něj přenášely kosterní pozůstatky ze všech hřbitovů v Paříži.
Odkaz: Paris.fr
Posted by
Unknown
20
comments
06.12.07
Versailles ve stříbře

21.listopadu 2007 - 9.března 2008
Královské komnaty Versailles jsou přes zimu vybaveny stříbrným nábytkem, zatemněné, osvětlené jen plápolajícím světlem svíček. Provozovatel ze snaží vyrovnat to, že sochy už jsou dávno zazimovány a ani květin v zahradě příliš mnoho nenajdete, vyzdobil proto alespoň komnaty nádherným, vánočně ladícím nábytkem.
Máte-li cestu do Paříže, prohlídka sbírky stříbrného nábytku z celé Evropy je skutečnou nutností.
Za vstup zaplatíte 15 eur, pro ty, kteří vlastní kartu Imagine R, je vstup o víkendech a cesta do Versailles zdarma. Prohlídka ale stojí za každý cent z oněch 15 eur.
Odkaz na stránky Versailles zde
Odkaz na výstavu zde.
Posted by
Unknown
4
comments
13.11.07
Stávkujeme v Paříži II. A co na to Metro?
Zítra se v Paříži znovu stávkuje, a tentokrát navážno. Informace o RATP linkách zde. Už teď vám ale můžu říct, že vás tam nečeká nic pěkného.
Kdo všechno stávkující podpoří, těžko říct, jak ale říká naše francouzštinářka, kdyby bylo hezky, byla by větší sranda, v dešti se manifestace nikomu dělat nechtějí. A aby taky ano, když nejezdí metro, že.
Zbývá jenom doufat, že se nebude stávkovat měsíc, jako v roce 1995. Krátké video z tehdejší stávky naleznete zde.
Zajímavější ale může být otázka, jaký vliv by měla podobná stávka na dnešní fenomén ve světě tisku - deníky zadarmo - počínaje Metrem, přes Matin Plus až po Direct Soir. Vzhledem k tomu, že jejich hlavní čtenáři jezdí právě metrem, autobusem, RER a vlakem, jejich masivní omezení by mělo mít celkem pochopitelně vliv na výrazný pokles příjmů z reklamy, zatímco platy, energie, nájem a další fixní náklady by zůstaly stejné.
Deníky by měly znovu vyjít ve čtvrtek, jejich vydavatelé tedy věří, že stávka bude mít podobný průběha jako ta říjnová, uvidíme ale, jestli se jejich prognózy splní.
Fotky:
zde
zde
20.10.07
Paris clubbing 01. - Queen and Com2daddy.com
Ladies night in Queen club
- at Av. des Champs-Elysées, open bar for girls every hour, champagne gratis
HOW MUCH? girls-gratis, boys-15 euros, cloakroom
WHEN? Every Wednesday, from 11:00 PM
WHERE? Queen, 102, Av. des Champs-Elysées (M: George V, 1; Charles de Gaulle - Etoile, 1,2,6,RER A)
WHAT TO WEAR? no T-shirts, no sneakers, no sweatshirts nor sweatpants etc.
Com2Daddy.com
- webpage, where you can easily make a reservation to get in to the club, so that you don't have to queue
WHAT? mainly techno and electro
WHEN? guest lists are closed usually at 6PM on the day of the event
WHERE? mainly Rexclub, Batofar, Nouveau casino, but also some others
Posted by
Unknown
0
comments
Labels: entertainment, nightlife, paris
Pařížské kluby 01. - Queen a Com2Daddy
Ladies night na Champs-Elysées
- každou hodinu open bar for ladies - šampaňské zadarmo
ZA KOLIK: slečny zadarmo, pánové 15 eur, šatna 2,5 eura/kus
KDY: Každou středu, od 23:00
KDE: Queen na Champs-Elysées (M: George V, 1; Charles de Gaulle - Etoile, 1,2,6,RER A, 102 Av. des Champs-Elysées)
CO NA SEBE: podpatky, ne bavlněné tričko, ne mikina, ne kapsáče, ne tenisky
Com2daddy.com
- webový server, kde si můžete udělat rezervaci na vybrané klubové akce, takže nebudete muset čekat (popř. platit vstup)
CO: především techno, electro
KDY: vždy do 18:00 v den, kdy se akce koná
KDE: především Rexclub, Batofar, Nouveau casino, ale i jiné....
Posted by
Unknown
3
comments
Labels: nocni zivot, paris, zabava
When there is a strike in Paris

What the first Parisian have told us, seems to be true. It is middle of October, the weather became very cold nowadays, the summer is gone and with it also summer holidays, and workers are wondering, if their salary is adequate, if they do not deserve more money and less work.
The subway, RER lines and trains drivers are striking. Fortunately, French people, famous for their strikes and demonstrations, do not know, how to strike properly, so few lines of metro, some of RER lines and some of trains are still running.
On Friday, 33% of all metro in Paris worked, the "trafic fortement pertrube" was anounced on line 6 ... it meant, that at least one train went every 10 minutes.
Even these, not very complete provisions, caused however immense traffic jam in the centre of Paris (as all people liviing in suburbs had to take their car to go to work).
On Saturday and Sunday, trafic is "quasi normal" on all the lines working under RATP.
Strike is starting again on Monday. For those living 15 minutes walk from school, c'est pas grave, cette greve, for the others...there are Velibs, you can try, but God knows, if you are lucky enough to get one.
Posted by
Unknown
1 comments
Stávkujeme v Paříži

Naše první stávka právě probíhá, je polovina října, venku se ozimilo. Přesně podle plánu prvního Francouze, kterého jsme v Paříži potkaly - stávkuje se, až lidi přejde dobrá nálada po dovolených a až se venku ochladí, pak jim začne připadat, že peněz není dost a práce hodně.
Stávkuje metro, vlaky, RER, tramvaje a autobusy. Francouzi, pověstní svými stávkami, ani stávkovat pořádně neumějí. Ve čtvrtek, první den stávky, jezdily metra 1, 4 a 14 (z toho jen 14 je automatické), na ostatních linkáchjezdilo v průměru 20% souprav, čestnou výjimku po celou dobu stávky tvoří RER A a B, kde je provoz "quasi nul".
Už v pátek jezdila na většině tratí 2 metra ze 3. Podle údajů RATP byl na lince 6 "trafic fortement pertrubé", což ale znamenalo, že jezdila jedna souprava každých 10 minut.
Dnes, v sobotu, už jezdí minimálně jedno metro ze dvou, a to pouze na dvou linkách metra, na ostatních je provoz "quasi normal", RER B jezdí 1 ze 3. V neděli se očekává provoz "quasi normal" na všech vnitroměstských linkách, včetně RER B.
Jinou záležitostí je, že i takovéto částečné omezení provozu pařížského metra a především RER (tzn. lidé z předmětí museli jet do práce autem) mělo za následek naprostý kolaps dopravy ve středu města a to, že lidé v metru jezdili nalepení na dveře, které nešly pomalu ani dovřít.
V pondělí stávka pokračuje, máte-li to do školy 15 minut lehkou chůzí, nemusí vás to vůbec znepokojovat. C'est pas grave, cette greve. Máte-li to do školy dál - předplaťte si Velib... i ten na vás ale nemusí zbýt.
(Foto pochází ze stránek www.lefigaro.fr)
Posted by
Unknown
0
comments
12.10.07
Výhled na Paříž nejen z Eiffelovky: Tour Montparnasse
Na první pohled hnusná budova s kouřovými okny. V Lonely Planet se říká, že to je nejlepší místo na pozorování Paříže z výšky, a to především z toho důvodu, že vám nezavazí ve výhledu a nehyzdí případné fotky.
Very ugly on the first sight, not much prettier on second one. In Lonely Planet it is said to be the best place to oversee Paris as this is the only place from which you can not actually see it.
2007_09_23 Tour Montparnas
Hlavní atrakcí věže je výhled na Paříž. Kochat se můžete z otevřené terasy, i z uzavřeného patra pod ní.
The main attraction of the Tower is the vies of the city, if the weather is good, you can enjoy it from the terrace, or from behind the windows few levels lower.
Narozdíl od jiných vyhlídkových míst ale není Tour Montparnassee takto jednoúčelová. Během prohlídky si můžete v klidu sednout a dát si kafe v kavárně pod střechou Tour Montparnasse, udělat si několik znalostních kvízů o Paříži, koupit si suvenýr, podívat se na film o Paříži, nebo jiných vysokých věžích ve světě.
There is another significant advantage of Tour Montparnasse in comparison with other viewing points in Paris - there is a cafe, souvenir shop, lot of quiz of Paris spots, ancient pictures of Paris, movies about the Paris and movies about other significant tower all over the world. So you won't get bored here, that's for sure.
Webové stránky, kde najdete všechny praktické informace /Webpage address with all the practical information: http://www.tourmontparnasse56.com/
Posted by
Unknown
0
comments
Labels: france, pamatky, paris, sightseeing
Au Limonaire
Webové stránky / Web page: http://limonaire.free.fr/
Pokud toužíte po malém francouzském baru, kde vás obklopí francouzská atmosféra a francouzské šansóny, tenhle je pro vás ten pravý. Je lepší si udělat rezervaci, plánujete-li ale přijít kolem 20hod na večeři ve dvou a poté zůstat na spectacle, neměl by to být alespoň večer před všedním dnem problém.
Klub otvírá v 18:00, v 22:00 už žádné jídlo ani pití nedostanete, protože začíná představení.
Ceny:
1 litr vína ....... 20eur / sklenička .... 2,5eur
selekce sýrů (cca pro dva) ....... 7eur
creme brulee ......... 4eura
hlavní jídlo .... 8-10eur
vstupné na představení není, očekává se ale, že do kloubouku nakonec něco vhodíte, pracující dospělí Francouzi dávali každý 10eur, my dali 15eur za dvě osoby a nikdo se nepohoršoval, kdybychom dali jen 10eur za oba, asi by se také nikdo nezlobil.
If you crave to see something french, to eat something french, to feel something french and moreover to hear something double-french, Au Limonaire is the right place for you. It is better to have reservation, however, when there is just two of you, you can squeeze in to have a dinner and then to listen to french chansons.
Club opens at 6pm, you will not get anything to eat after 10pm, since thats the time when spectacle begins.
Prices:
1litre of wine .... 20euros / one glass ... 2,5euros
cheese selection (for two) ... 7euros
creme brulee ... 4 euros
main dish ..... 8-10 euros
There is no entrance fee to club, however you should put something into the hat when the moment comes. The most of visitors gave around 10 euros / person, we gave 15 euros for two of us and it was okay, I expect that even 5euros /person is enough.
Posted by
Unknown
0
comments
Labels: entertainment, france, jidlo, paris, zabava
Accomodation in Paris

It is not easy to find accommodation in Paris when you are French. And it is even more difficult, when you are foreign student coming to Paris for one year (not to say one semester).
There are few important things you have to know, when you want to find something in Paris.
1. For one person, count on something between 350 and 600 euros (don't worry, you can find also much more expensive accommodation).
Lot of the rooms and flats is rent without a lease, so do not count on CAF aid. No lease, no CAf and since it is really difficult to find something in Paris, it is sometimes better to take the flat without the lease.
2. It is necessary to start searching AS SOON AS POSSIBLE. The sooner the better and every day means longer queue and more competition and of course higher rent sum. If you can, start even vefore you arrive in Paris, however, do always want to see the photos of the room - even if it is far from city center and expensive, it does not mean it is nice room.
We started 5th September and found something in 4 days, but we were really lucky. French students are coming to Paris to search for accom. in the middle of September, so you should be there before them, lot of owners prefer French students with parent's guarantee to exchange students.
3. If you want to lease a flat, the owner will probably want you to have a guarantee. This means, to have someone French with rather good financial status who can prove he has some money and who promises to owner that he would pay the rent instead of you, if there was any problem.
If you do not know any French, you can also ask your bank to provide you with Loca Pass.Read the conditions carefully, as not everyone has right to obtain Loca Pass.
4. The best arrondisements to live in are these to the south of the Seine and along the Seine, to north and east of Gare de l'Est arrondisements are rather dangerous, especially for young girls. The most dangerous places are right around Gare du Nord, Saint Denis. Try to avoid 19eme and 20eme arrondissemet.
5. Always call to answer the adverts. Always call right after you find the advert, after 5 minutes, it can be late. It is better to get up and search from 8am, so that you were the first to see the advert.
6. Do not be afraid of shared toilet, it is rather common in cheaper rooms in old houses, however you share toilet (or bathroom) with max 2 or 3 other people. Just go and check the room, and you may be lucky and have as great view of Sacre Coeur and Eiffel Tower as we have. And this worths sharing the toilet with one other guy, is not it?
Places where to look and where we looked:
www.appartager.com – for those who search for colocation, you can find free rooms, even from your home state, however, you have to pay about 30euros to get access to contact infomation.
www.pap.fr – Particuliers a Particuliers – every Thursday comes out in paper form, however, it is rather useless to buy it, it is better to use online version.
American church at Quai d'Orsay.
www.bdescpo.fr – Bureau Des Eleves Sciences Po has on its web pages place where owners can publish they adverts meant specifically for Sciences Po students, thus means that the flats and rooms are usually near Sciences Po, you have to member of BDE to have access to contact info and it costs 10 euros for one year.
Places you can also check in your desperate quest:
http://www.seloger.com/
http://www.location-etudiant.fr/
http://www.parisetudiant.com/etudes/seloger.php
http://www.mapiaule.com/
http://www.recherche-colocation.com/colocation-etudiant-paris.html
http://www.appartement-etudiant.fr/
Posted by
Unknown
6
comments
Labels: accomodation, france, paris
Ubytování v Paříži
Nejprve nejhorší zážitek do této chvíle z Francie, který se týká ubytování, po něm následují praktické informace...
Paní Nadia, u které jsme měly zařízené ubytování, vypadala jako ze špatného filmu – velmi energická, stále se usmívající, ale když nám předváděla pokoj, do smíchu nám zrovna nebylo. Povlečení zřejmě neprané ještě od posledních obyvatel, deky na přikrytí starobylé a zaprášené, celý dům, a tedy i pokoj, smrděly zatuchlinou, kterou nešlo vyvětrat, jelikož pokoj byl v rez-de-chaussé s okny přímo na ulici, potažmo 4 proudovou silnici.
Na záchod a do koupelny se šlo do patra po chodbě plné pavouků a špinavější než pařížské ulice (které jsou každý den umývané).
Při prohlídce se na nás neustále otáčela a s francouzským přízvukem se ptala: „[api]? (hihihihi)“ Její smích nám připadal jako smích hororové recepční z televizního seriálu.
Jiné bydlení jsme ale neměly, takže jsme zaplatily za září 540 eur a velmi nespokojeně vyložily kufry. Oblečení jsme pro jistotu příliš nevybalovaly, nechtěly jsme, aby se nám zašpinilo (i přes zavřené kufry nicméně načichlo smradem z Meaux).
Slibovaný internet se navíc v pokoji nekonal – musely bychom si ho jít zařídit na France Telecom, a vzhledem k tomu, že jsme doufaly, že se v Meaux dlouho nezdržíme, jsme se raději ani nepokoušely nic vyřídit.
Během prvního týdne se nám podařilo najít nový byt, v Paříži za 550 eur. Je to deux pieces, takže máme jednu ložnici a jeden další pokoj, ve kterém je kuchyňský kout. Dohromady jde o asi 20m2. Byt je v 8.patře starého domu, v části pro služebnictvo, tedy bez výtahu. Téměř každý immeuble v blízkosti historického centra má takovou část – hlavním schodištěm, obvykle s výtahem, se přichází k velkým bytům s vysokými stropy, které pravděpodobně obývalo měšťanstvo, přes kuchyň se pak lze dostat na další schodiště, které patří k pokojům pro kuchařky a další pomocné síly. Ti mívali pokoje v nejvyšších patrech a dnes je z nich relativně levné bydlení pro studenty. Sice se často stane, že v inzerátu je napsané WC partagé, toho se ale nebojte, nebudete ho sdílet s více než dalším 2-3 lidmi, kteří budou bydlet ve vedlejších pokojích.
Hodně pokojů, stejně jako náš, je pronajímáno bez smlouvy, tedy bez nároku na CAF. Vzhledem k tomu, že bytová situace v Paříži pro mezinárodní studenty je velmi nevalná, raději při plánování rozpočtu nepočítejte s příspěvkem na bydlení od francouzské vlády (CAF).
Největším problémem při hledání bytů pro zahraniční studenty je to, že Francouzi hodně často požadují potvrzení příjmu rodičů, nebo záruku garanta, který platí daně ve Francii. Naše vyučující francouzštiny sice tvrdila, že by se sháněním garanta snad měla pomoci škola (Sciences Po), nicméně nám nikdo nic takového nepotvrdil. Je tedy lepší počítat s tím, že byt samostatně neseženete a že je lepší spoléhat na spolubydlení s Francouzi. Další možnost garance je Loca Pass. Je ale třeba si zjistit, jestli na něj máte nárok. Podívejte se proto na odkaz výše.
K hledání ubytování zásadně používejte telefon (o francouzských cenách za volání a o operátorech později) a telefonujte hned, jak se nabídka objeví. Několikrát byl byt pronajatý již 2 hodiny po té, co se inzerát na něj objevil na internetu.
Na začátku září přijíždí do Paříže výměnní studenti (Sciences Po), hodně z nich je ubytováno na kolejích (Cité Universitaire), které jsou ale poměrně drahé (450 nebo 700 eur na měsíc) a jsou pouze na září, další zradou je, že jsou poměrně pohodlné a nic vás netlačí hledat si pronájem už začátkem září. Studenti francouzští přijíždí v polovině září a troufám si tvrdit, že od té chvíle je situace pro exchange studenty značně zoufalá.
Podle mých zkušeností je nejlepším řešením zaplatit si na týden hotel/hostel/pokoj (s internetem!) a zasvětit ho hledání trvalého bydlení. Na září lze také najít volné byty studentů, kteří jsou ještě odjetí na prázdninách.
Ceny bydlení se pohybují od 350eur za pokoj do závratných výšek. Pronajímání bytu 1+1 (deux pieces) je určeno pro jednoho člověka, ceny jsou od cca 600 eur, maximálně pár, byt 2+1 (trois pieces) je určen pro 2 osoby a ceny jsou od 900 eur atd. Nepočítejte proto s tím, že by nějaký majitel s radostí pronajal trois pieces 3 osobám.
Při hledání ubytování dávejte přednost bytům na metru před byty na RER, paradoxně příměstské vlaky vás na některé z pařížských nádraží dostanou rychleji než RER. Bezpečnější je levý břeh Seiny před tím pravým, především od Gare de l’Est na sever a východ, lokality jako Gare du Nord můžu vřele nedoporučit všem slečnám, byť těm, které chtějí chodit ve dvojici s kamarádkou. Zkuste se proto vyhnout 19. a 20. Arrondissement.
Vyzkoušená místa pro hledání ubytování jsou:
www.appartager.com – server především pro ty, kteří hledají spolubydlení. Dávejte si ale pozor, překontrolujte si především vzdálenost od školy a její dostupnost, vyžádejte si fotografie (pokud nejste ještě ve Francii) a počítejte, že na emaily odpovídá tak každý desátý. Na flash messages neodpovídá v podstatě nikdo, takže je dobré si zaplatit prémiové členství (30 eur na měsíc)
www.pap.fr – Particuliers a Particuliers – každý čtvrtek vychází i v papírové podobě, lepší je ale průběžně sledovat webové stránky
Americký kostel Quai d'Orsay. Spousta inzerátů s nabídkou práce a ubytování, je třeba volat rovnou.
www.bdescpo.fr – Bureau Des Eleves Sciences Po na svých stránkách nabízí pronájmy určené především pro studenty Sciences Po. Abyste měli přístup ke kontaktním údajům, musíte zaplatit členský příspěvek v Bureau Des Eleves – 10 eur.
Petite Prague - Yahoo skupina, na kterou Češi v Paříži posílají své nabídky a poptávky po zaměstnání a bydlení. Většinou jde sice o poptávání bydlení, ale odvážnému štěstí přeje a když pošlete vlastní poptávku, třeba se vám někdo ozve. Přihlásíte se odesláním emailu ze své schránky na adresu: petiteprague-subscribe@yahoogroupes.fr . Pak následujte instrukce.http://www.seloger.com/
http://www.location-etudiant.fr/
http://www.parisetudiant.com/etudes/seloger.php
http://www.mapiaule.com/
http://www.recherche-colocation.com/colocation-etudiant-paris.html
http://www.appartement-etudiant.fr/
Kromě nich jsou rubriky s inzeráty v Le Monde, na nástěnkách ve škole
Posted by
Unknown
3
comments
První rady
První sedmička zlatých pravidel:
1. Nic nenechávejte na poslední chvíli - Francouzi jsou hodně benevolentní v dodržování termínů a rozhodně se od nich nedají očekávat rychlé a včasné odpovědi. Stejně tak české školy vykazují přes prázdniny akutní nedostatek vyučujících, sekretářek a studijních referentek.
2. Nečekejte, až vám Francouzi odpoví - co můžete, zařiďte předem, pokud vím, je zaslání akceptačního dopisu přijímající univerzitou v rámci programu Erasmus spíše formalitou, a u Francouzů je předpoklad, že vám akceptační dopis příjde relativně pozdě.
3. Letenky kupujte přes SkyEurope, 3 měsíce dopředu s poplatky kolem 30 Euro, nicméně nezapomeňte, že po cestě tam budete mít hodně věcí. Zvažte proto, jestli není lepší jet autobusem, který vám dovoluje ne jen jedno 20kg zavazadlo, ale hned dvě. Balík z ČR do Francie stojí přes DHL stojí 1530Kč. Balík je sice doručen do 3 dnů, ale přece jenom je to dost peněz, Česká pošta je ještě o tisícovku dražší
4. Spojení pařížské MHD je na webových stránkách RATP .
5. K hledání ubytování pomůže webová stránka Appartager.com. Zaplatila jsem si měsíční Premium členství za 35 Euro, což není sice málo, ale v nájmu, který se zaplatí za měsíc za pokoj, je to celkem kapička v moři.
6. Stránky Českého velvyslanectví v Paříži poskytují mnoho užitečných informací, včetné toho, za jakých podmínek je možné ve Francii pracovat. Vzhledem k tomu, že bych is ráda na studia přivydělala, další proces tu zřejmě ještě bude popsán.
7. Přečtěte si knížku o Francouzích. Já jsem si koupila French or Foe od Polly Plat a Savoir Flair od té stejné autorky. Jedna z nich bohatě stačí - nejenže se zasmějete, ale hlavně zjistíte, že to horší, tedy vyjít s Francouzi, vás teprve čeká.
Posted by
Unknown
0
comments
Sciences Po - "LA" grande ecole - začátek semestru
Kdo říká, že ERASMUS je jedna velká párty, asi nebyl na Sciences PO. Nebo alespoň na Programme International pro bakaláře.
Řeknete-li někomu ve Francii, že studujete Sciences PO, většinou se před vámi posadí na zadek a bude se na vás dívat s mnohem větším respektem. Za to ale studenti Sciences PO platí vysokou daň v podobě opravdu hodně práce. Pro mezinárodní studenty neplatí žádná výjimka a, snad až na plynulost francouštiny, jsou od nich požadovány stejné výstupy, jako od Francouzů (článek o jednotlivých typech zkoušek na konci semestru, o metodologii snad již v brzké době).

Certifikát Sciences PO
Kdo přijíždí na rok a chce získat certifikát Sciences PO, musí studovat jednu z předepsaných struktur - tzn. že se nevyhne předmětům z tronc commun (společný, povinný základ). Může si vybrat program zcela ve francouzštině nebo zcela v angličtině, nebo jejich kombinaci.
Struktury pro získání diplomu:
- studium v angličtině: 2 cours magistraux v angličtině + 5 electives (volitelné předměty)
- studium ve francouštině: 2 cours magistraux ve francouštině (tronc commun) + 3 electives
- kombinace: 1 cour magistral z tronc commun, 1 cour magistral v anglištině + 4 electives.
Většina mezinárodních studentů si jako jeden z electives volí francouzštinu.
Na Sciences PO se studuje 30 kreditů za semestr (pro získání diplomu jich musíte za celý rok získat 45 kreditů). Na diplomu můžete mít také tzv. mention - mention francophone, mention anglophone a/nebo mention z jedné ze specializací Sciences PO (historie, politologie, mezinárodní vztahy, francouzká studia, žurnalistika, právo, evropská studia, udržitelný rozvoj, ekonomika a podnikání), pro získání mention musíte získat 40 kreditů v daném jazyce nebo dané specializaci.
Kdo přijíždí na semestr nebo certifikát nechce, může studovat kolik a jakých předmětů chce, musí jen splnit podmínky své domácí univerzity (pro bakaláře FSV UK: přivést minimálně 15 kreditů za semestr, tj. 30 kreditů za celý rok)
Předměty na Sciences PO
Na předměty se můžete podívat zde
Pokud jenom trochu můžete (od Sciences Po niveau 2, cca ekvivalent B1 v evropském referenčním rámci pro jazyky) dejte si všechny předměty ve francouzštině - 1. mnohem rychleji se zlepšíte ve francouzštině, 2. nezkazíte si svoji angličtinu. Většina vyučujících totiž neumí úplně perfektně anglicky, a to především vyslovovat. Jejich francouzský přízvuk je většinou hodně markantní a ne zřídka se stává, že byste jejich francouzštině rozuměli lépe, než jejich "frenglish".
Obyčejně se říká, že electives jsou jednodušší a méně pracné, u mých dvou ze tří to tak úplně neplatí. Je sice pravda, že exposé (o metodologii na Sciences PO viz článek v budoucnosti) je v každém z nich jen jedno (narozdíl od cour magistral en francais, kde je jak exposé, tak fiche technique, dissertation průběžná a závěrečná, commentaire průběžný a závěrečný), nicméně čtení je na ně stejně, jako na již zmiňovaný cour magistral en francais. Cour magistral en anglais je případ sám pro sebe, dejte si pozor , aby se vám nestalo jako mně, že do něj budete muset přečíst 3 knížky ve FRANCOUZŠTINĚ a pak pochopitelně napsat dissertation v angličtině. (nakonec se ale ukázalo, že i francouzský amazon.fr knížky přeložené do angličtiny vede)
V průměru se na každou hodinu každého předmětu se čte kolem 30 stránek, plus povinná literatura k závěrečné zkoušce. Ta je kolem 600 stránek. Matematiku si proveďte sami.
Zápis a formální náležitosti
Rozvrh předmětů si tvoříte prostřednictvím elektronického zápisu a to systémem, kdo dřív příjde, ten dřív mele. Systém funguje navíc jen na Internet Exploreru. Předměty se zapisují v jednom dni a po zápisu není možné již předměty oficiálně měnit. Neoficiální zdroje ale potvrzují, že to možné je.
Docházka na Sciences PO je zcela a naprosto povinná až na velmi světlé výjimky. Jakkákoliv absence musí být oficiálně a nejlépe předem omluvená, i přesto může ovlivnit vaši výslednou známku. Nárok máte i tak pouze na 3 absence v jednom předmětu, po čtvrté nebude puštěni k závěrečné zkoušce.
Následkem tohoto opatření se připravte na nájezdy bacilů během jara, podzimu a vlastně celého roku. Francouzští studenti do školy chodí v horečkách, bolestech a mdlobách. Doporučuju začít se silnými vitamíny hned na začátku pobytu. Ani to ale nemusí zachránit vaši situaci, proto s sebou naprosto povinně mějte panadoly, strepsils, kapky do nosu atd.
Obrázky jsou z internetových stránek Sciences PO: zde
Posted by
Unknown
0
comments
Labels: erasmus, paris, sciences po



